Kredi Notu : Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?


Bankaların Kredi Sicili Kara Listelerinden Nasıl Çıkılır?

Çektiği kredileri istendiği şekilde ödeyemediği için kara listede olan bireylerin minimum 5 yıl boyunca tekrar kredi almasına izin verilmez. Borç ödenmediğinde düşürülen puan, kredi puanını yükseltme işlemleri için yapılan tüm ödemelerin ardından yükselecektir. Bu süreçte borcun tamamen bitirilmiş olması, farklı bir borç bulunmaması ve banka tarafından belirlenen gecikme faizlerinin de ödenmesi gereklidir.

Kara Liste Nedir?

kara liste nedir

Yapılan kredi başvurularında sözleşmede ödeme detaylarına yer veriliyor. Kara listeye giren bireyler, bu ödeme detaylarına birkaç kez olacak şekilde uygun ödeme yapmamaları nedeniyle kara listeye alınıyorlar.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır: Borcunu art arda birkaç ay boyunca ödeyememiş olan bireylerin yasa gereği kara listeye yazılması gereklidir. Bankalar tarafından bu listeye yerleştirildiğiniz taktirde, kredi notunuz da düşürülecek ve kredi almamanız sağlanacaktır. Bu durum hem kara listede olan birey için hem de bankalar için güvenlik amacıyla gereklidir.

Kredi notunun düşürülmesi ve tekrar kredi çekilmesinin mümkün olmaması nedeniyle, bireylerin kara listeden çıkmasını gerektiren durumlar olabiliyor. Özellikle bazı bankalar, kara listede olanlara 5 yılın ardından dahi hiçbir şekilde kredi vermeyebiliyor. Ödemelerin tümünün tamamlanmış olması, hiçbir borcun bulunmaması halinde kredi sicil düzeltme işlemleri gerçekleştirilecektir.

kara-listeden-nasil-cikilir

Kara Liste Kaç Yıl Geçerli Olur?

Kara listeye bir kez girdiğiniz taktirde, yapacağınız son ödemeyle borcunuzu bitirerek toplamda 5 yıl boyunca listede kalırsınız. Kara listeden çıkabilmek için, borcun tümünün ödenmiş olması şarttır. Kara listeden nasıl çıkılır? Listede yer aldığınızı öğrendiğinizde halen borcunuz bulunuyorsa, bu durumda sadece borcun tamamı bittiğinde listeden çıkmanız mümkün olacaktır. Toplamda 5 yıl süreyle geçerli olacak olan kayıtlar, beş yılın ardından silinecektir. Bazı bankalar bu kayıtları silmediği için, kara listede olanlara tedbir amacıyla kredi vermeyebiliyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.