Merkez Bankası “2019 Yılında Para ve Kur Politikası” Raporu


Merkez Bankası “2019 Yılında Para ve Kur Politikası” Raporu

Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda belirlenen raporda neyi hedefledi? Enflasyonun ekonomideki rolü ve iyileştirme çabaları ne yönde? 2019 para ve kur politikası nasıl şekillenecek? Tahminler ne yönde ve politika nasıl bir yol izleyecek?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2019 ile ilgili para ve kur raporunda önemli detaylara yer verdi. 2018 yılında hedeflenen fiyat politikalarının istikrarlı çalışmalarını 2019 yılında da üstlenecek. 2019 yılının fiyat istikrarının en doğru şekilde sağlanması için elde bulunan tüm politika araçlarının en etkili bir şekilde kullanımına devam edecekleri belirtildi.

2019 yılının istikrar politika raporu, enflasyon beklentileri, para politikasının kararları ve diğer tüm enflasyonu ilgilendiren etkenleri göz önüne alınarak hazırlandı. Rapor içerisinde TC Merkez Bankasının fiyat istikrarı açısından destekleyici bir unsur olarak bilinen finansal istikrarı da gözetecekleri belirtildi.

Hükümet ile yapılan görüşmelerde enflasyon hedefi ile ilgili yüzden 5 seviyesinde korunduğu ve para kademeli bir şekilde yaklaştırılacağı ifadesine yer verildi. Sunulan ve güncel tahminler niteliğinde enflasyonun orta vade kapsamında hedefe yakın izleyeceği ve dezenflasyon için ise referans teşkil edeceği belirtildi. Bu izlenmesi düşünülen patika yol için enflasyonun ilk vadede tek hanelere indirilmesi ve daha sonraki zamanlarda ise tekrardan azalarak yüzde 5 düzeyine düşürülerek burada istikrar sağlanması hedeflenmekte olduğu belirtildi.

TCMB’nin Reel ya da Nominal Herhangi Bir Kur Hedefi Bulunmamaktadır

Rapor içeriğinde, döviz kuru rejiminin dalgalı bir şekilde ilerleyeceği hususunda; bu uygulanan rejimde para ve maliye politikaları, iktisadi temeller, döviz arz ve talebini belirleyen ana unsurlar, uluslararası gelişmeler ve beklentilerin olduğu ifade edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının reel ya da nominal herhangi bir hedefinin olmadığının altı çizilirken, döviz kurunun aşırı oynaklıklara sahne olarak finansal istikrara gölge düşürecek şekilde risk oluşturması ve iktisadi temellerden bağımsız ve belirgin bir şekilde kopması durumunda kayıtsız kalınamayacağı vurgulanmıştır.

Döviz kurundaki hareketlerin ileri boyuta ulaşması ve fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi söz konusu olduğunda TCMB’nin para politikası üzerindeki duruşunu değiştirerek gerekli tüm tepkiyi vereceği belirtildi.

Döviz piyasasının kusursuz ve istikrarlı çalışabilmesi için, döviz kuru üzerindeki gelişmeler ile oluşabilecek her türlü risk faktörünün yakından izlenmesi ve gerektiğinde bankaların da gerekli önlemleri alabilmesi açısından ilgili araçları öne sürebileceği belirtilmiştir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.