Mesai Saatleri Dışında Ek İş Yapılabilir mi?


Mesai Saatleri Dışında Ek İş Yapılabilir mi?

Nasıl ek işler yapabiliriz? Mesai saatleri dışında ek iş yapabilir miyiz? Hangi durumlarda ek işler, asıl işinizin önünü keser? İş sözleşmesini tam anlamıyla okuduğumuz oluyor mu?

İnsanlar yaşadıkları hayatlarında, çocukluklarından kalma hevesleri vardır. Bu heveslerini bazıları gerçekleştirir ve asıl işi haline getirir, bazıları da başka koşullar yüzünden sevdiği şeyi hobi olarak devam ettirmeye çalışır. Ve bu işler sadece hobi altında da olmayabilir. Ama bir şekilde gerek hobi olsun gerek para kazanmak amacı ile olsun devam ettirilmektedir.

Şu zamana kadar bu başlık altında verilen cevaplar asıl iş dışında evde yapılabilecek ek gelir kaynakları konusunda olmuştur. Ancak bir çalışanın başına gelen mahkeme kararı ile artık ek işlerin sağlığı da sorgulanır hale gelmiştir. Aslında bu durum biraz da yaptığınız asıl işin, işe girerken imzaladığınız sözleşme dahilinde olmasıdır.

Bir çalışan bir şirkette ürün danışmanı olarak çalışır. Şirket kısmında herhangi bir problem yoktur. Mesai saatlerini aksatmaz. Sadece kendisine tatil olarak ayrılan kısımda ve mesai saatleri dışında fotoğrafçılık ile uğraşır. Gayet güzel, keyifli ve gelir getiren bir iştir. Ancak bir gün gelir ve bu kişi yaptığı ek iş yüzünden kapı önüne atılır. Verilen gerekçe ise iş sözleşmesidir. İşte bu yüzden en başta sorduğumuz sorulardan bir tanesi de iş sözleşmesini tam anlamı ile okuduğumuz oluyor mu?

Ürün danışmanı olarak çalışan kişi bu durumu haksızlık olarak nitelendirir ve mahkemeye kadar gider. İşe tekrar alınmasını, alınmıyorsa da gerekli tazminatın ödenmesi ile boşa geçen sürenin ücretini ve diğer haklarını talep eder. Bu talebin aksine de davalı kısım mahkemeye, davacının yaptığı işinin profesyonel olduğuna ve yaptığı bu işe, şirketin imkanlarını da dahil ettiğini savunur. Ayrıca kendi reklamını yaptığını ve sadakat borcuna aykırı olduğunu iddia eder.

Mahkeme İşvereni Haklı Bulur

Taraflar arasında imzalanmış olan iş sözleşmesine bakılarak, iş verenin haklı olduğu sonucuna varır. Sözleşme içeriğinde 10. Maddeyi işaret ederek, kar maksatlı başka bir iş olarak fotoğrafçılığı öne sürerek iş verenin savunmasını haklı bulur.

Sözleşmeye Göre İşçi Başka Bir İşte Çalışmamayı Taahhüt Eder

Her ne kadar davacının mesai saatleri dışında ve hafta sonları çalışıyor olmasına rağmen fotoğrafçılık işinin, asıl işine yansıtıyor olması ve bundan doğacak zararları tespit edememiş olsa da ne yazık ki sadece iş sözleşmesi içeriğinde bulunan taahhüt nedeniyle kararın bu şekilde olmasına karar verildi. ‘’Çalışanın en başta imzalamış olduğu iş sözleşmesinin devamlılığı boyunca, özel de olsa başka bir işte çalışmamayı taahhüt eder. Mevcut çalıştığı şirket dışında, başka bir işveren için ücretli ya da ücretsiz çalışamaz.’’

İşin sonu şudur ki; Hangi işe girerseniz girin, iş verenin size sunacağı ya da sizi kısıtlayacağı bazı şartlar belirtirler. Ve bizlerde bazen bunları üşengeçliğimiz yüzünden okumayız. Bu olay da aslında okumadığınız hiçbir şeyin altına imza atmamız gerektiğinin bir özetidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.