Ne Yediğimizi Biliyor muyuz? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? Organik yerine plastik mi yiyoruz?

Vazgeçilmez beyin kaynağımız YUMURTA. Sarısı var , beyazı var hatta mavisini bile yaptılar. Eskiden yumurtaların üzerinde yazı yada numara olmazdı. Fakat,  2017 sonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği'nin Resmi Gazete'de yayınlamasından sonra  artık yumurta üreticileri, "yetiştirme metodu kodu"nu yumurtalara basmak zorunda kaldı ve bu sistem bu şekilde devam ediyor. Bu kodu basmayan  yumurtalar satılmayacak siz de kodsuz yumurta almayın.


Ne Yediğimizi Biliyor muyuz? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? Organik yerine plastik mi yiyoruz?

Vazgeçilmez besin kaynağımız YUMURTA. Sarısı var , beyazı var hatta mavisini bile yaptılar. Eskiden yumurtaların üzerinde yazı yada numara olmazdı. Fakat,  2017 sonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’nin Resmi Gazete’de yayınlamasından sonra  artık yumurta üreticileri, “yetiştirme metodu kodu”nu yumurtalara basmak zorunda kaldı ve bu sistem bu şekilde devam ediyor. Bu kodu basmayan  yumurtalar satılmayacak siz de kodsuz yumurta almayın.

Satın aldığınız yumurtaların hepsinin üzerinde rakamla bağlayan TR ile devam eden çeşitli kodlar görürsünüz.  Peki ne anlama geliyor bu kod? Ne anlamalıyız ve alacağımız yumurtayı neye göre seçmeliyiz?  Önce yumurta üzerindeki tüm rakamların ne anlama geldiğini görelim. Buyrun :

Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. Nerede ve ne şartlar altında yetiştirilmiş. Kodlardan anlayabiliyorsunuz.

Peki , Bir Yumurtanın kalitelisi nasıl anlaşılır?

Bu yeni uygulamaya göre yumurtaların üzerindeki kod  0’dan 4’e kadar dört farklı rakamla başlar. Bu kodların anlamı  yumurtanın elde edildiği  tavuğun cinsini ve kalitesini anlatıyor aslında.

Gelelim bu sayıların ne anlama geldiğine…

Yumurtanın üzerindeki kod “O” ile başlıyorsa.

Eğer kod 0 ile başlıyorsa o, herkesin aradığı ama çok az bulunabilen ve pahalı olan organik yumurta demektir. Diğer bir deyişle tavuğun yetiştiriciliği ve kullandığı yem organiktir, hiçbir kimyasal barındırmaz ve en sağlıklı yumurta da budur. Nadiren bulunabilir ama kaynağını bulursanız şanslısınız.

Yumurtanın üzerindeki kod “1” ile başlıyorsa.

Eğer aldığınız yumurtanın üzerindeki kodun ilk rakamı 1 ile başlıyorsa karikatürlere bile konu olan o meşhur ”  gezen tavuk ” yumurtasıdır. Kümeslerde değil, sınırları belli olan tavuk çiftliklerinde yetişen ve özgür gezen tavukların yumurtladığı yumurtalarıdır. Organik yumurtaya göre bulunması biraz daha kolaydır fakat halen girdiğiniz her markette bulabileceğiniz bir yumurta değildir. Organik yumurtadan  sonra en sağlıklı yumurta budur. Gezen tavuklarla alakalı yüzünüzü güldürecek bir kaç karikatür.

Yumurtanın üzerindeki kod “2” ile başlıyorsa.

Kod 2 ile başlıyorsa bu Kümes tavuğu yumurtası anlamına gelmektedir. Piyasada en fazla bu kodla ve 3 ile başlayan kodla damgalanmış yumurtalarla karşılaşırsınız. Organik ve Gezen Tavuk yumurtası kadar sağlıklı olduğunu söylenemez.

Yumurtanın üzerindeki kod “3” ile başlıyorsa.

 

Gel gelelim her markette karşımıza çıkan kodu 3 ile başlayan yani kafes tavuğu, diğer bir deyişle tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulü üretilen yumurtalardır. Ne yazıkki Bu tavukların çoğunlukla katkı maddeli yemlerle beslendiği söyleniyor ve  Türkiye’de de en fazla tüketilen ve fiyatı en ucuz yumurta türü budur.

Yani sağlıklı beslenmek için maddi gücünüzün yerinde olması gerekiyor. Fakat bu kadar da karamsar olmamak gerek. Müstakil ve bahçesi olan birkaç tavuk besleyebileceğiniz müsait ortamı bulunan bir evde kendi organik yumurtanızı yetiştirebilirsiniz. Marketlerde organik yumurta için çok para harcamak yerine civarınızda köy varsa mutlaka gidin. Organik yumurtayı mutlaka bulursunuz.

Artık yumurta seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
1
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
5
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.