Nikotini Vücudumdan Nasıl Temizlerim?


Nikotini Vücuttan Temizlemenin Bir Yolu Var mı?

Dünyada her geçen yıl milyonlarca insanın ölümüne sebep olan pek çok etken bulunmaktadır. Bunlardan bazıları hastalıklar, doğal ölümler ve bazı bağımlılıklardır. Bağımlılıkların başında da sigara gelir. Çünkü içerisinde bulunan nikotin, insanların ruh durumlarını da bir nevi etkilediği için bir kere başlanıldığı zaman bir daha kolay kolay bırakılmayan bir şeydir. Dünyada yaklaşık olarak 6 milyon insanın ölümüne yol açan sigara, gelecek yıllarda maalesef ki 8 milyona kadar ulaşılması beklenen ölümcül bir illettir.

Sigara İle Mücadele

Ülkemizde sağlık bakanlığı sigara ile mücadele için pek çok uygulama geliştirmiş ve bununla mücadele için insanlara yol göstermeyi hedeflemiştir. Bu yolda hatırı sayılır pek çok insan bırakırken, bir bu kadarı da sigara ile yeni yeni tanışmaktadır. Çünkü arkadaş ortamı dediğimiz bir olay bu tarz kötü alışkanlıkların yayılmasına neden olmaktadır. Bugün bu konumuzda ise bu kötü alışkanlığı bırakmaya başlayan kişilerin, nikotin etkilerini daha hızlı nasıl vücuttan atabilecekleri konusunda yardımcı olmaktır.

Uzmanlar vücuttaki pek çok toksin ve zehirli atığın su içerek kolaylıkla vücuttan atılabileceğini söylemektedir. Evet bu bir miktar mümkündür ancak her kişide aynı durum geçerli olmayabilir. Ayrıca nikotin tüm vücuda yayıldığı için, her kısımdan tamamen uzaklaşması arasında belli süre farkları da meydana gelmektedir. Örneğin kanınızdan, saçınızdan ve idrarınızdan bile atılma süreleri farklıdır.

Nikotinin genel olarak kimyasal bileşenini tarif edecek olursak, başlanıldığı süre insanda farklı tarifi zor bir coşku hissini uyandırabilir. Başlanıldıktan sonra ise kişide bir nevi özlem duygusu oluşturabilir. Bu durum da sürekli sigara içme arzusu uyandırabilir.

Nikotin ve Bağımlılık Etkisini Azaltma ve Atma

İçilen bir sigaranın etkisi vücuttan 6 saat sonra yavaş yavaş atılmaya başlar. Zaten kişi bunu hemen fark eder. Ve tekrar sigara krizine girmeye başlar. Eğer sigarayı bırakırsanız da bunun yerine yine kendinize bağımlılık yapacak alkol, şeker ve kahveden uzak durun. Bol bol egzersiz yaparak, sigaranın vücudunuza verdiği zararlı etkileri daha bilinçli fark edin. Elektrolit bakımından zengin gıdaları tüketin. Sigara içtiğiniz vakit kimyasal maddeler vücuttan A,C ve E vitaminlerini yoğun bir şekilde yok eder. Bol bol meyve tüketin ve uyku düzeninizi ayarlayın. Kısa bir süre içerisinde eski formunuza kavuşacaksınız.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.