Oje sürmek tırnaklara zarar verir mi?


Oje sürmek tırnaklara zarar verir mi?

Oje sürmek sağlığa zararlı mıdır? Oje sürmek tırnaklara nasıl zarar verir? Hangi kimyasal ve toksik madde bulunur? Sağlığımız açısından en basit ürünlerde bile dikkat etmemiz gereken noktaları nelerdir?

Kadınların güzellik ve günlük bakımlarından bir tanesi de tırnaklardır. Bir nevi bakımdan çok eğlence alanlarından biri hale gelen tırnaklara oje sürme işi aslında sağlığımızı nasıl etkiliyor farkında mıyız? Çoğu kozmetik ürününde zaten ciddi zararlı maddeler var. Her birini tek tek araştırıp hayatımıza alamayız ya da hepimiz bu kadar duyarlı olamayız. Ama en azından bunu bilerek çocuklarımıza küçük yaşta bu maddeleri alıştırmayalım hatta bunu özendirmeyelim.

Oje ile ilgili yapılan araştırmalarda, yaklaşık olarak 3 bin farklı obje üzerinden test yapılmış. Bu testlerde yüzden 50’sinden fazla üründe trifenli fostat maddesine rastlanmış. Ayrıca formaldehit ve fitalat gibi zararlı kimyasallar da bulunmuş.

Ojenin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

  • Ojenin en önde gelen zararlı etkenlerinden biri de hormon dengesini bozacak kimyasallar içermesidir. Bu kimyasallar zamanla tırnaktan emilerek vücuda yayılmaktadır. Bu durum da sizin göründüğünden daha çok etkileneceğiniz anlamına gelir.
  • Ojenin kilo problemlerine yol açtığı söylenir.
  • Ojenin yağ depolamasını olumsuz etkilediği söylenir.
  • Ojenin, zaman içerisinde tırnaktan vücuda geçmesi, eğer hamile iseniz bebeğinize de zarar verecektir. İleriki zamanlarda bebekte daha büyük problemlerin çıkma ihtimali bulunabilir.
  • Yukarıdaki açıklamalarda yazdığımız trifenil fosfat, aslında mobilya üretiminde kullanılan bir maddedir. Bu maddenin kullanılmasındaki amaç maddenin esnekliği ve kalıcılığıdır. Bu amaçla aynı madde oje içerisinde de yer alır.
  • Kişiler üzerinde yapılan testlerde oje kullanan kişilerin idrar örneklerinde bu maddenin varlığı ile karşılaşılmıştır. Yani maddenin tırnaklardan kana geçtiği bir çektir.
  • Yağ depolanması ve kilo alma ile ilgili, bilindiği söylenen gerçek yağ yakımını durduruyor olması ve bu yüzden kilo almanın ciddi şekilde önünü açtığıdır.
  • Yapılan araştırmanın öncüsü Johanna Congleton olarak bilinir. Araştırma ile ilgili söylediği şeyler oldukça dikkat edilmesi gereken sözler. Kimyasalların zamanla vücut içine emildiği ve kadınlarla genç kızlara pazarlanan bu ürünlerin tartışmalı şekilde endokrin çevre bozucu içermesinin kaygı verdiğini söylemektedir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.