Paranızı Değerlendirebileceğiniz 10 Farklı Yatırım Aracı


Yaşam denen bu insanlara sunulan çok özel armağan da insanların yaşamları boyunca ayakta kalabilmek için belli bir meslek alanında ağırlıklı olarak çalışıyorlar ve kimi zaman da kazançlarının belli bir kısmını veya artanını yatırım olarak değerlendirmek istiyorlar ki burada insanların kafası birazcık karışıyor ve hangi yatırım aracına yatırım yapmaları gerektiğine karar veremiyorlar. Biz de bu yazıda bu konunun ana hatlarına bakacağız.

Yatırım yapar iken dikkat edilmesi gereken en temel husus kişinin gerek orta gerek ise kısa vadede fayda görebileceği ve asla zarar etmeyeceği kapsamlar olması. Bu noktada da hem uzun hem de kısa vadeli olarak alınan ürünün kar zarar analizini doğru yapmak gerekiyor.

 1. 1 Altın


  Altın hemen herkesin hatta öğrenci olanların bile kendi bütçelerine göre yatırım yapabileceği bir alan. Burada önemli olan yatırım değerinin düşmemesi için 22 ayar altının seçilmesi ve bilezik olarak alındı ise kullanmamak gerektiğinin unutulmaması. Zira düşük değerli altınlarda ve kullanılmış altınlarda değer kaybı yaşanır. Altına yatırım yapacaksanız, bankaların online şubelerinden ya da doğrudan gram altın şeklinde bütçenize göre yatırım yapmanız en mantıklı seçenek olacaktır.

 2. 2 Gayrimenkul Alımı


  Eğer bütçeniz yetiyorsa gayrimenkul, uzun vadede yüksek kar bırakan bir sektördür. Ev, arsa, tarla, ofis gibi birçok gayrimenkul alımı yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise alınacak olan gayrimenkulün özellikleri, yaşı, konumu gibi temel faktörler ama hiçbir gayrimenkul uzun vadede asla zarar getirmez.

 3. 3 Vadeli Mevduat Hesabı

  Yine hemen herkes tarafından bütçesine uygun olarak gerçekleştirilebilecek olan bir yatırımdır burada uzun vadeli olması çok daha karlı olacaktır.

 4. 4 Eski Araba Alımı


  Kişinin eğer bütçesi elveriyor ise eski araba alımına gitmesi mantıklıdır. Zira oldukça karlı olan bir yatırımdır. Ama alınacak olan araba mutlaka sağlam ve orijinalliğini koruyor nitelikte olmalıdır. Ayrıca, otomobilden anlamıyorsanız bu alana yönelmeniz pek tavsiye edilmez.

 5. 5 Hisse Senetleri

  Hisse senetleri de altın ve vadeli mevduat hesabı gibi kişinin kendi bütçesi oranında gerçekleştirebileceği bir yatırım aracı olmakla beraber çok ciddi bir araştırma yapmadan böyle bir işe girilmemelidir zira ciddi riskler içerir.

 6. 6 Yatırım Fonları


  Son yılların en gözde yatırım araçlarının başında gelen bu fonlar ile hem kısa hem de uzun vadede ciddi kazançlar elde etmek mümkün. Riskleri oldukça yüksek olan bu sistemde en azından borsayı bilmek ve anlamak işin en önemli püf noktasıdır yoksa ciddi anlamda kar yerine zarar elde edilebilir.

 7. 7 Repo

  Kavram size ilk anda çok karmaşık olarak görünse bile aslında oldukça basit olan bir sistemdir ve Belirli bir satın alma güvencesi ile beraber bono, tahvil benzeri kağıtları bankalar aracılığı ile satmak işlemi. 

 8. 8 Değerli Tablo Alımları


  Durumu yerinde olan bireylerin yapabildiği bir yatırım biçimidir. Dünyaca ünlü tabloların müzayedelerde alınması şeklindedir.

 9. 9 Devlet Bonosu ve Tahviller

     Kısa sürede satılmaması gereken ve farklı faiz türleri olan özel bir uygulama olup T.C. Hazine kurumu tarafından satışa sunulur ve hiçbir risk barındırmayan bir sistemdir. O yüzden güvenle yatırım yapılabilir.

 10. 10 Döviz Alımı


  Hem kısa vadede hem uzun vadede kar elde edebileceğiniz bir yatırım aracıdır. Ancak yatırım yapılacak olan döviz kuru iyi takip edilmeli, grafikler iyi analiz edilmeli ve doğru anda yatırım yapılmalıdır. Aksi takdirde kısa vade yatırımcısına zarar getirebilir. 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
1
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
3
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.