Playstation 4 Oyun İnceleme : The Last of Us Remastered

The Last of Us Remastered önceki sürümüne kıyas ile bazı farklılıklara da sahip tabi. En önemlisini paylaşmak gerekir ise bu kesinlik ile oyunda ki ara yüzün kaldırılmış olması olacaktır.


The Last of Us Remastered


Oyun dünyasının sevdalıları olarak bir oyundan en çok neyi bekleriz? Grafiklerin iyi olmasını, hikâyenin sürükleyici olmasını, karakterlerin oyuncuya sıcak gelmesini, oyunun müziklerini, görsel veya duygusal olarak oyuncuyu her şekilde kendisine çekebiliyor olması. Ne yazık ki her ne kadar bu gibi yüksek standartlara sahip olan bir oyunu sıkça bulamasak da hatta bazen hayallerini kuruyor olsak da aslında böyle bir oyun var ve adı da 2018 yılının en iyi oyunlarından biri olan The Last of Us Remastered. Hiç şüphesiz ki The Last of Us dünya çapında oldukça geniş bir kitleye hitap etmekte ve bunun yanı sıra gerçek anlamda bir “master piece” diyebileceğimiz kalite bir oyun.

Kalite Kokan Bir Oyun

Oyunun müzikleri olsun grafikleri olsun kurgusu olsun her alanda sahip olduğu muhteşem kalitesi sayesinde bir oyuncunun bir oyundan her ne kadar beklentisi var ise hepsini karşılayabilen ender oyunlardan bir tanesi. Tabi bununla birlikte oyuna gelen olumsuz yorumlar yok mu? Aslında yok. Yani yorumLar yok. Bir tek yorum var, o da oyunun yapay zeka sisteminin zaman zaman patates olmasıyla ilgili fakat ne derler bilirsiniz, o kadarcık kusur kadı kızında da var.

2018-en-iyi-oyunlar-the-last-of-us-remastered-inceleme-1

1- İnanılmaz Sürükleyici bir  oyun

The Last of Us zaten zamanının çok ötesinde ki bir oyundu fakat gerek ps3’ün bir hayal kırıklığı olması olsun, gerek ps3’de yapılan bu sanat eserinin bir sonraki sürüme ayak uydurması söz konusu olsun, her açıdan The Last of Us Remastered iyi ki geldi dediğimiz yapımlardan bir tanesi. Oyunun bir sonraki konsol seviyesine uyumlu bir şekilde yeniden düzenlenmiş olması ve daha da geliştirilmiş olması, hiçbir kötü yorum almamak ile beraber oyunun hitap ettiği kitleyi oldukça da sevindirdi.

2018-en-iyi-oyunlar-the-last-of-us-remastered-inceleme-4

2- Görsel Efektler ve Sahnelerdeki Gerçeklik Muazzam

The Last of Us Remastered hakkında vermek istediğimiz ilk ve belki de en önemli gelişme, ilk oyundan farklı olarak yeni gelen oyunun 60 fps olması. Her ne kadar yapımcı firma 30fps standartlarını öneriyor olsa da oyununu 60fps kalitesinde tecrübe edilmesi oldukça muazzam bir iz bırakıyor oyuncular üzerinde. Gözle görülür bir şekilde artan grafikler sayesinde özellikle silahlı çatışma sahnelerinin bir hayli kolaylaştığını söylemek mümkün. Zaten eski nesle bir beden büyük gelen grafiklere hali hazırda sahip olan oyunun yeni grafik gelişimi sayesinde ışıklandırmalar, kalıplandırmalar ve 2 boyutlu görsellerin 3 boyutlu görseller haline gelmiş olması gerçek anlamda insana “işte oyun budur” dedirttirmeye yetiyor da artıyor bile.

2018-en-iyi-oyunlar-the-last-of-us-remastered-inceleme-5

3- The Last of Us Remastered’ın Devamı The Last Of Us 2 heyecanla bekleniyor

Oyununun bu yeni gelişmiş versiyonuna özel bir diğer seçenek ise “fotoğraf modu” oldu. Oyununun içinde ki her hangi bir anda her hangi bir mekânda fotoğraf çekebiliyor ve en ince ayrıntılarına varıncaya kadar bu çektiğiniz fotoğrafları modifiye edebiliyorsunuz.

The Last of Us Remastered önceki sürümüne kıyas ile bazı farklılıklara da sahip tabi. En önemlisini paylaşmak gerekir ise bu kesinlik ile oyunda ki ara yüzün kaldırılmış olması olacaktır. Artık oyunda kaç kurşunumuzun kaldığını ve sağlık barımızı göremiyoruz. Bu da oyunu bir hayli zorlaştırıyor. Daha bir gerçekçiliğe sahipsiniz. Ayrıca bir diğer değişiklik ise, artık materyalleri o kadar da sık bir şekilde bulamayacağız, çünkü eskiye nazaran pek az temin edebiliyoruz. Bu sebep ile maddeleri kullanacağımız zaman şöyle bir dört beş defa daha düşünmek zorunda olacağız gibi görünüyor.

2018-en-iyi-oyunlar-the-last-of-us-remastered-inceleme-3

Artıları
  • Muhteşem grafikler
  • Derinlemesine bir kurgu
  • Daha geliştirilmiş oynanış seçenekleri
  • Daha zorlu bir gameplay serüveni
  • Kıyamet sonrası dünyanın ezber bozan yeni bir imajı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.