Playstation 4 Oyun İnceleme : Marvel’s Spider-Man

Seyirciler tarafından en yoğun ilgiyi gören ve E3’e imzasını atan oyunlardan birsi de  Marvel’s Spider-Man oldu. Marvel’s Spider Man öyle bir oynanış videosu yayınladı ki hepimiz hayran kaldık. Hele bir de oyun içi bir iki ufak tüyo aldık ki bunlar bizi daha da bir şevke getirdi.


Marvel’s Spider-Man hepimizin çocukluğundan beri hayranı olduğu hem çok gülü, hem karizmatik hem de bir o kadar komik bir karakter. Pek çok çizgi romanını okuduk, filmlerini tekrar tekrar izledik ve şimdiye dek çıkan oyunlarını da beğeni ile oynadık. Fakat böylesi bir oyun daha önce görmemiştik. E3 de pek çok oyun yayınlandı 2018’de çıkmak üzere fakat tüm bu oyunlar içerisinde E3’e damgasını vuran, kendini ispatlayan pek az oyun adını duyurabildi. Seyirciler tarafından en yoğun ilgiyi gören ve E3’e imzasını atan oyunlardan birsi de  Marvel’s Spider-Man oldu. Marvel’s Spider Man öyle bir oynanış videosu yayınladı ki hepimiz hayran kaldık. Hele bir de oyun içi bir iki ufak tüyo aldık ki bunlar bizi daha da bir şevke getirdi.

marvel’s spider-man - playstation 4-oyun-inceleme-2

1-Oyun içi Grafikler Muazzam

Yayınlanan oynanış videosunda görmüş olduk ki, oyun içi grafikler tam anlamı ile muazzam. Dövüş koreografileri de aynı şekilde muntazam bir halde ve dikkatimizi çeken bir küçük ayrıntı da şu oldu; düşmanlarımızı takedown (alaşağı) edebilmek için bir kombo seviyesine ulaşmamız gerekecek ve sonrasında yine bir tuş kombinasyonu ile rakiplerimizi yer ile bir edebileceğiz. Bu mekanik her ne kadar bizlere Batman i hatırlatıyor olsa da önemli değil çünkü Spider Man kendine has koreografileri ve yeni geliştirmiş alet-edevatları ile gerçekten bir sanat eseri gibi gözlerimize şölen tadında hareketlere sahip.

marvel’s spider-man - playstation 4-oyun-inceleme-3

2-Hareket ve Aksiyon Çeşitliliği Süper Ötesi

Pek çok yeni ekipmana sahip olacağımız bu oyunda oldukça farklı stratejiler de bizleri bekliyor. Örneğin oynanış videosunda gördük ki, duvara ağ atarak yapıştırdığımız bir ekipman, paralelinde bir düşman hareket edince ona otomatik olarak ağ atıp duvara çekiyor ve yapıştırıyordu. Bu ve bunun gibi yeni teknoloji ürünü ve daha önceki oyunlarda görmediğimiz pek çok ekipmanımızın olacağı bilgisini aldık. Ayrıca komboların çeşitliliği de yine bizim bu ekipmanlarımızın çeşitliliği ile doğru orantılı olacak, her ekipman ile yapacağımız takedown muhtemelen farklı tuş kombinasyonları gerektirecek ve en önemlisi de bir takedown yapmak için kullanacağımız ekipmanı ve dolayısıyla tuş kombinasyonunu arka arakaya kullanmak mümkün değil. Bir dolum süresi (cooldown) gerektirecek. Zaten en çok da burada Batman e benzetiyoruz.

marvel’s spider-man - playstation 4-oyun-inceleme-4

3- Oyun içi Sürpriz Düşmanlar

Oyunun erken safhalarında iki ana ve  Marvel’s Spider-Man dünyasını takip edenlerin bileceği gibi artık ikonikleşmiş düşmanlarımız ile çoktan tanışmış buluyoruz kendimizi. Biri suç dünyasının ağa babası, diğeri ise uyuşturucu deneyine maruz kaldıktan sonra çift karaktere sahip olan, bu karakterlerden biri (tahmin edebileceğiniz üzere)iyi kalpli ve yardım sever iken, diğeri kötü ve kendini Manhattan’ın suç kralı ilan etmiş bir adam. Tanımayanlar için “spoiler” vermemek adına isimlerini yazmayacağız. Tabi bizim örümcek delikanlı bu karakter bozukluğu yaşayan adamın diğer yüzünü bilmediği için oyun içerisinde pek çok kez ona “sen böyle biri değildin ne oldu sana” gibilerinden sorular soracak ve her seferinde alacağı cevap “beni tanımıyorsun” şeklinde olacak. Bir diğer ayrıntı ise oynanış videosunda gördüğümüz “Ossborn” yazısını gördük. Yani oyunun bir evresinde “yeşil cin” ile karşılaşabiliriz.

marvel’s spider-man - playstation 4-oyun-inceleme-5

4- Daha Gerçekçi Bir Atmosfer

Oyun hakkında edindiğimiz bir diğer bilgi ise gerçekçileştirme ile ilgili. Artık Manhattan’ı komple gezebileceğiz (yani haritanın belirli kısımlarının sonradan açılması gibi bir durum yok) ve attığımız ağlar binalara yapışacak, öyle havaya rastgele yapışmayacaklar.

marvel’s spider-man - playstation 4-oyun-inceleme-1

Artıları

  • Harika dövüş komboları
  • Yeni içerik, kostü, ekipmanlar vs.
  • Marvel’s Spider-Man artık çocuk değil, 8 yıldır bu işi yapıyor
  • Kostümü oyun içerisinde dekor edebileceğiz.

Eksileri

  • Çok pahalı
  • Oyunda karşılaşacağımız mini boss’lar var, bu durum kendini tekrar edebilir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.