Playstation 4 Oyun İnceleme : Anthem

Anthem harika bir coğrafyaya sahip ve o coğrafyayı tecrübe etmek ise bambaşka bir deneyim ve muazzam bir görsel şölen. Muhtemelen oyundaki en zevkli olay bu. Şimdi olay şu; bir nevi “demir adam” kostümüne sahibiz.


 

Anthem bu senenin en çok beklenilen oyunlarından biri. Tanıtım videosu ile oldukça beğeni gören ve ilgileri üstüne toplayan Anthem bir Bioware oyunu. Tabii ki tahmin ettiğiniz üzere bilim kurgunun, fantezinin dibine vurmuşlar. Oyun zannedilene göre Mass Effect Andromeda ile ya aynı zamanda ya da daha öncesinde yapılmaya başlanmış. Bu bilgi de bize Mass Effect Andromeda’nın neden oyuncular üzerinde hayal kırıklığı yaşattığını az çok açıklayabiliyor. Oyunda ilk göze çarpan ve oyuncuların ağızlarını açık bırakan durum, npc’lerin yani diğer karakterlerin yüz hatları oldu. İnanılmaz bir grafiksel şöleni bekleyebiliriz yani. İnsanların alınlarında ki kırışıklıklar yahut sivilce izlerine varıncaya kadar her şeyi o kadar detaylı yapmışlar ki gerçekten hayran olmamak elde değil.

2018-beklenen-playstation-4-Anthem-oyun-inceleme

1- Müthiş ve Macera Dolu bir Açık Dünya

Oyunun içeriğinden biraz bahsedecek olursak, oyunda etrafı duvarlar ile çevrili bir nevi medeniyette yaşıyor insanlar. Nasıl desek, uçan bir kaya parçası gibi aşırı derece yüksek bir yerde bu yerleşke. Dışarıda ise muazzam bir manzara, keşfedilmeyi bekleyen bir sürü mekân ve oldukça vahşi bir tabiat var. Vahşi dediysek öyle ayılar, kurtlar falan değil. Bayağı bildiğiniz dinozorlar falan söz konusu. Artık bir tehlikeden ya da bir tehditten dolayı mıdır bilemiyoruz fakat muhtemelen insanlık kendisini burada çok daha güvenli hissetmiş olacak ki böyle bir çare bulmuş kendisine.

2018-beklenen-playstation-4-Anthem-oyun-inceleme-2

2- Robot Kostümümüzle Havada Karada Denizaltında her yerdeyiz

Anthem harika bir coğrafyaya sahip ve o coğrafyayı tecrübe etmek ise bambaşka bir deneyim ve muazzam bir görsel şölen. Muhtemelen oyundaki en zevkli olay bu. Şimdi olay şu; bir nevi “demir adam” kostümüne sahibiz. Bu kostüm sayesinde bulunduğumuz aşırı irtifadan aşağıya inebiliyor, etrafımızı keşfedebiliyor ve coğrafi güzelliklerin muntazam güzelliğini tecrübe edebiliyoruz. Oyunun tanıtım videosunda şahit olduğumuz bir diğer durum ise, robot kostümümüz ile suyun altına inebiliyor, su altında olmanın herhangi bir dezavantajı olmadan suyun altında da keşifler yapabiliyoruz. Fakat detayları aşırı güzel olmuş desek yalan söylemiş olmayız. Balıklar, balığımsı canlılar ve hareketlerinize karşı verdikleri reaksiyonlar vs. ışıklar, onlar, bunlar harika bir grafik söz konusu. Bioware dersinin iyi çalışmışa benziyor.

2018-beklenen-playstation-4-Anthem-oyun-inceleme-5

3-Görevi al , Tamamla , Unut

Oyunun nasıl oynanılacağına gelince, oyunda anladığımız kadarı ile ana hikâye sistemi gibi bir durum yok. Daha çok görevi al, tamamla, tekrar al, tekrar tamamla tarzı bir kurgu bizi bekliyor olacak. Anthem çok oyunculu bir oyun ve arkadaşlarınız ile oldukça zevk alarak oynayabileceğiniz ve kesinlikle oynamanız gereken bir oyun. Oyunda partiler oluşturup arkadaşlarınız ile birlikte bu görevler tamamlayabiliyorsunuz. Arkadaşınızın mevcut dünyada nerede bulunduğu herhangi bir önem arz etmeksizin, parti isteğinizi kabul etmesi takdirinde yanınıza bir “super hero landing” ile konuyor. Oldukça sinematik yönlü bu oyunun yer yer first person shooter (birincil kişi atıcı) ve 3. Kişi bakış açıları ile oynuyoruz.

2018-beklenen-playstation-4-Anthem-oyun-inceleme-4

4-Süper Ötesi Grafikler

Kostümümüzün dizaynını ve dekorasyonunu da kendimiz yapabiliyoruz. Ayrıca herkes aynı standart karaktere hükmetmiyor, branşlar söz konusu. Tabi bu branşların ne oldukları ile ilgili henüz bilgi sahibi değiliz fakat oldukça merak içerisindeyiz. Oyunda görevleri tamamladıkça zırhımıza ve silahlarımıza seviye atlatabildiğimiz gibi aynı zamanda yeni ekipmanlar da ekleyebiliyoruz cephanemize. Hatta silahların kendi aralarında da kademeleri mevcut(legendary “efsanevi” gibi).

Artıları
  • Muazzam grafikler
  • Kocaman bir açık dünya
  • Robot zırhı sayesinde uçarak yapılacak müthiş bir ulaşım sistemi
  • Çok oyunculu ve co-op seçeneklerinin olması
Eksileri
  • Hikaye bütünlüğü veya ana hikaye gibi bir durum yok
  • Birbirini tekrar eden kontrat bazlı görevler yapıyoruz.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.