Playstation 4 Oyun İnceleme : Conan Exiles2018 yılının en çok beklenen oyunlarından biri olan Conan Exiles harika bir açık dünya oyunu. Genel olarak bahsetmemiz gerekirse oyun en ufak detayları bile içerisinde barındıran (grafik olarak değil oyun içi oynanabilirlik olarak) oldukça muazzam bir açık dünya oyunu. Büyük haritası, muazzam oyun içi manzaraları, ufak tefek ayrıntılar diye adlandırmamız gereken ve crafting (üretim) materyalleri ile oldukça zengin bir oyun. Vahşi hayvanlar, ürkütücü yaratıklar, civar kabileler, yamyamlar, gerginlik yaratmak için dekor amaçlı kullanılmış çarmıha gerilen adamlar, daha doğrusu iskeletler ve daha neler neler. Oyunumuz oldukça güzel ve zaman harcayacağımız bir oyun. Kelimenin tam anlamı ile kendi dünyamızı kurabileceğimiz, ellerimiz ile tırnaklarımız ile kazıyarak geliştireceğimiz ve gerekirse – ki kesinlikle gerekecek – aç kalmamak için börtü böceği çiğ çiğ yiyeceğimiz bir dünya da hayatta kalmak üzerine kurulu durumda. Oyunun iç mekanikleri bir yana bizce en güzel özelliği arkadaşlarımız ile oynayabilme imkânımızın da bulunması. Bu sayede arkadaşımız veya arkadaşlarımız ile birlikte paleolatik çağlarda olduğu gibi ilkel silahlar üretip, ateş yakıp, avlanıp hayatta kalmaya çalışabileceğiz. Oyunun bize sunduklarına şöyle bir baktığımızda daha şimdiden oldukça ilgi çekici geliyor.

playstation-yeni-oyun-inceleme-conan-exiles-1

1- Oyun İçi Tecrübelerimiz

Conan Exiles yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi oldukça ilgi çekici ve çok oyunculu bir oyun. Oyuna başladığımızda kendimizi çarmıha gerilmiş olarak buluyoruz. Çeşitli suçlar işlemiş ve bu sebeplerden ötürü yakalanıp sürgün edilmek ile kalmamış üstümüze “ölü ya da diri” damgası yiyip ölüme terk edilmişiz. Oyun ilk açıldığında öncelik ile cinsiyetimizi belirliyoruz. Daha sonrasında tıpkı Skyrim’de olduğu gibi saçıydı, kaşıydı, gözüydü derken ister detaylı bir girişimde bulunarak tam anlamı ile kendimize özgü bir karakter yaratıyor ister isek de daha yüzeysel bir ayarlar zincirinden geçerek bir iki ayar değişikliğinden sonra doğrudan oyuna atlayabiliyoruz.

playstation-yeni-oyun-inceleme-conan-exiles-2

2- Din ve Tanrı Seçebiliyoruz (Tövbe Bismillah)

Diğer oyunlardan farklı olarak gözümüze çarpan şeylerden biri ise bu karakter yaratma aşamasında hangi dine veya hangi Tanrı’ya inanacağımızı, inanmayı seçtiğimiz dinin, Tanrı’nın bizden istedikleri gibi bir panel ile karşılaşıyoruz. Kimisi yamyam olmamızı isterken kimisi kurban istiyor, kimisi sadece bir kuru duan yeter derken kimisi “beni bil yeter” diyerek hiç bir şey istemiyor. Öyle sanıyoruz ki bu, oyuna yeni başlayanlar ile tekrar oynamak isteyenler arasında bir nevi zorluk seçimi işlevi gözetiyor. En son olarak da yarattığımız karakterimizin sesini belirledikten sonra oyuna başlıyoruz ve ilk sinematiğimiz ile karşılaşıyoruz. İri yarı bir ağabeyimiz bizi çarmıhtan indiriyor. Biz tabi aç, susuz hayal meyal görüyoruz adamı. Bize bir şeyler anlatıyor ve daha sonra bayılıyoruz. Ayıldığımızda ise sol tarafımızda (bakın burası önemli) bir not ve su matarası buluyoruz. Notları ve kitapları alır almaz karakterimiz otomatik olarak okumaya başlıyor zaten. Biz onu bir nevi içimizden konuşuyormuşçasına dinliyoruz. Daha sonra içi dolu bir su matarası var ve bu tahmin edeceğiniz üzere hayati bir önem taşıyor. Az ilerleyince sağ tarafımızda bulunan oymalı bir taşın yanına geliyoruz ve taş dile gelip bize ilk yapmamız gereken şeylerden bahsediyor. Tabi ilk önceliğimiz yemek ve su.

playstation-yeni-oyun-inceleme-conan-exiles-3

3- Sürprizlerle Dolu Açık Bir Dünya

En yakın su kaynağının yanına atıyoruz kendimizi kat dikkatli olmak zorundayız çünkü nerde su varsa orada vahşi canlılar da vardır. Yolda sokakta bulduğumuz taş, sopa gibi eşyaları birleştirerek kazma, balta gibi eşyalar üretiyor ve gerekli seviyelere ulaşınca da kamp kurabiliyor, ok ve yay yaparak avlanabiliyor ve ileri safhalarda kendi şehrimizi bile kurabiliyoruz.

playstation-yeni-oyun-inceleme-conan-exiles-4

Artıları

  • Oldukça ayrıntılı ve muazzam bir açık dünya tecrübesi
  • Çeşitliliklerin oldukça fazla olması
  • Macera, aksiyon gibi faktörlerin yanı sıra zekâ ile ilerleyebileceğimiz bir oyun olması

Eksileri

  • Basit bir dövüş mekanizması
  • Yüksek donanım istemesi
  • Çok zor başlangıç koşulları

Müthiş bir oyun olan Detroit : Become Human oyun incelememize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yapay Zekalara Karşı İnsanlık . Müthiş bir Playstation 4 Oyunu : Detroit: Become HumanSizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.