Playstation 4 Oyun inceleme : VampyrVampyr : Pek çok oyun severin, fantastik film severin genel olarak vampirlere karşı duymakta oldukları sempatinin yok olması gibi bir durum oldukça popüler kültürün gündeminde bu aralar. Buna sebep olarak çıkan vampir oyunları veya filmlerinin yeterince tatmin etmiyor olmasını örnek verirsek pek de yanılmış olmayız sanırım.

oyun-inceleme-vampyr-1

1-Ne zaman Çıkacak?

2017 yılının Kasım ayında beklediğimiz Vampyr, 2018 yılına ertelendi ve tüm fantastik vampir kültürüne zaten mesafeli olmaya başlamış kitlenin iyice hayalleri yıkıldı. Fakat bu durumu toparlamak amacıyla çıkan dedikodular veya genellemeler her ne kadar umut veriyor olsa da bizim gibi “gamer”’ları en çok ilgilendiren durum, oyunun bizi tatmin edip etmeyeceği. Sonuç olarak bir vampir oyunundan söz ediyoruz değil mi? Bol bol vahşet ve kan olması gerek. Bunun yanı sıra vampir olmanın ağırlığını azaltan pek çok yapımın yanı sıra Vampyr ile yeniden bir gece avcısı olmanın azametine kavuşuyor olacağımız gibi umut vaat edici bir durum söz konusu. Her ne kadar oyunun dövüş mekaniği tatmin edici gelmese de vampir güçlerinin kullanımı oldukça eğlenceli olacağa benziyor. Bir anda kaybolmalar, canı azalan düşmanın boynuna yapışmalar, gölgelere hükmetmeler ve daha neler neler. Bir kez daha vampirlerin sevilesi, okşanası varlıklar olduklarını değil de korkulması gereken heybetli, azametli yaratıklar olduğunun farkına tekrar varacağımızı ümit ettiğimiz Vampyr’de bizi bekleyen senaryo da bir hayli ilgi çekici. Gerçi sadece senaryosu değil, aynı zamanda olayların geçeceği zaman dilimi ve mekânda oldukça güzel seçilmiş diye düşünüyoruz.

oyun-inceleme-vampyr-2

2- Bu kasvetli ortamda Bol Bol Kan Emicez

Genelleyecek olursak konu tam sanayileşme döneminde ve bu dönemin başı çeken ülkesinin, yani İngiltere’nin başkenti Londra’da geçiyor. Ortamın kasveti, insanların aksanları bile bizi konuya iyice çekiyor. Zaten İngiltere bu gibi olaylarla kendi hikâyelerinden de alışık. Karın deşen Jack’leri falan var adamların. Bu sebeple bir vampir hikâyesi kurgulamak için güzel bir seçim olmuş bizce.

oyun-inceleme-vampyr-3

3- Doktordan Vampir Olur mu?

Oynayacağımız karakter bir doktor. Trailer’dan duyduğumuz kadar ile bir savaş doktoru. Yine trailer aracılığıyla etraftaki insanların ondan bolca bahsettikleri hatta kadıların bir yerde ondan etkilendiklerini söylemek de mümkün. Fakat bizim elemanımız her ne kadar bir vampir olarak “kötü çocuk” da olsa içten içe hala daha sağlam ahlak kuralları çerçevesinde hareket etmek istemekte yani prensiplerine sahip çıkmaktadır. İnsanların canlarını yakmamaya yeminli karakterimiz ile kimlerin kanını emerek seviye atlayıp kimlerin kanını emmemeye karar vermek tabi ki oyuncunun kendi seçimi.

oyun-inceleme-vampyr-5

4- Kimin Kanının Emdiğinize Dikkat Edin.

Oyun içi hakkında edindiğimiz bilgilere göre oyunda yaptığımız her şeyin şehir üzerinde etki bırakacağı gibi bir durum söz konusu. Ne kadar avlanırsak şehir o derece kasvetli ve kötü hale gelecekmiş. Tabi eğer iyi çocuk olup kendi çıkarlarımızın aksine insanlara zarar vermemeyi seçersek o zamanda güçten düşerek düşmanlarımız için kolay lokma haline gelecekmişiz. Evet, düşmanlarımız. Kendileri vampirler insanlığın karşısındaki bir tehdit olarak görmeleri sebebiyle – ki oldukça haklılar – geceleri vampir avına çıkıyorlar ve bizim oyun boyu döveceğimiz rakiplerimizde bunlar. Ayrıca tıpkı protatype’da olduğu gibi kanını emdiğimiz insanların doğrudan doğruya geçmişlerini, anılarını, akrabalıklarını vs. öğrenebiliyoruz ve tahmin ettiğiniz gibi bu da oyunun gidişatına yön veriyor. Kendinize yoktan düşman edinmek için harika bir yol. Aynı zamanda öğrendiğimiz bir bilgiye göre yan görevlerin çoğu bu masum kimselerin kanını emmekten oluşuyormuş.

oyun-inceleme-vampyr-4

Artıları
  • Son zamanlarda zarar gören “vampir” kimliğine hak ettiği ağırlığı geri kazandırabilecek ağırlıkta bir oyun
  • Eğlenceli vampir yeteneklerine sahip
  • Karizmatik bir başkarakterimiz var
  • Etkileyici bir hikâyeye, zaman dilimine ve mekâna sahip
Eksileri
  • Dövüş mekanikleri beklenileni karşılamıyor
  • Grafik olarak pek de göz alıcı değil
  • Ertelenmiş olması bug konusunda korkutuyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.