Playstation 4 Oyun İnceleme : Yakuza 6 The Song Of Life

Oyun içerisinde en çok hoşumuza giden ve oyuncularında en çok beğeneceğini düşündüğümüz bölüm, kuvvetle muhtemel olarak random battles dediğimiz kısaca sokak kavgaları.


Yakuza 6 The Song Of Life


1,5 yıllık düzenleme çalışmalarının ardından nihayet batı piyasasına çıkacağının haberini almış olduğumuz Yakuza 6 the Song of Life artık çıktı ve hayranlarını bekliyor. Serinin ilk oyunu ile 2005’te tanıştıktan sonra aradan geçen on üç yıllık süre çerisinde ana karakterimiz Kazuma Kiryu ile son yolculuğumuza çıkacağımızı öğrendik. Tıpkı Assassin’s Creed serisindeki ihtiyar delikanlı Ezio gibi tabiri caiz ise elimizde büyüyen Kazuma’ya nihayet veda ediyoruz. Nihayet diyoruz çünkü yakuza serisinin en büyük artısı aynı zamanda oyunun en büyük eksisi olma niteliğini taşıyor. Yani aynı konu, aynı ana karakter ve aynı olaylar silsilesi. Serinin her yeni oyununda bir önceki oyundan izler taşındığını görmemek imkânsız. Fakat genel yorumlar dikkate alındığında bu sefer önceki serilerden daha gerçekçi bir oyun ile karşı karşıya olacağımızı öğrenmek ayrıca mutluluk verici bir haber.

yakuza-6-the-song-of-life-inceleme-6

1- Japonlar bu işi gerçekten iyi biliyor

Oyun bu sene çıkan güncel oyunların en çok ihtişam yapanı God Of War 4’ün gölgesinde kalmış olsa da takipçileri tarafından hala beklenmekte ve incelemesi yapılmış durumda. Uluslar arası incelemelerde en düşük puanı 70 olan Yakuza 6 bu puanı yalnızca 2 şirketten almış. Artık kıskançlık mıdır yoksa çekememezlik midir bilemiyoruz ama oyunun genel anlamda derecesi ve aldığı puanları beklenilenin üstünde olarak gayet iyi durumda.

yakuza-6-the-song-of-life-inceleme-2

2- Oyun Sürprizlerle Dolu

Yakuza 6 the Song of Life, içerisinde pek çok mini oyuna sahip bir şekilde karşımıza çıkacak. Hatta bu konu ile ilgili bir video bile internete yüklendi. Oyunda gerçek bir Japon hanımefendi ile chatleşmek ve kamera karşısında, nasıl desek, biraz daha cinsel koşullar altında yazışmaya ikna etmek gibi zamparalık seçeneklerimizin de var olması bazı oyuncu kesimleri tarafından ayrıca hoş karşılandı. Bunun dışında oyunun senaryosu oldukça profesyonel bir şekilde hazırlanmış, çünkü profesyonel bir oyun yönetmeni kullanmışlar, serinin son oyunu olması nedeni ile de karşılaşabileceğimiz en güzel son ile başrolümüze veda edeceğimiz bilgisi sızdırılmıştı. Oyun içi hikaye olarak, daha öncesinde de belirtmiş olduğumuz gibi, önceki oyunlarda yaşananların etkisi hala daha devam etmekte. Fakat oyunun hikayesine hakim olmayanlar için önceki 5 oyunu alıp oynamaları gerekmiyor. Zaten bunu yapmaları için ps4 ile beraber bir de ps3’e ihtiyaçları olacak. İşin güzel tarafı şu ki; oyunun önceki serilerinde yaşanan o koca 5 oyunluk hikayeyi, Yakuza 6 the Song of Life’ın ilk açılışında ortalama olarak şöyle bir 5- 10 dakika kadar izleyebiliyormuşuz.  İzleyebiliyormuşuz diyoruz çünkü bu durum zoraki bir durum değil, istersek es geçebiliyoruz. Böylelikle bir Japon kültürü oyununun senaryosuna Fransız kalmadan oyunumuzu akışına uygun biçimde oynayabileceğiz.

yakuza-6-the-song-of-life-inceleme-4

3-Belki de en iyi dövüş kombolarına sahip oyun budur

Oyun içerisinde en çok hoşumuza giden ve oyuncularında en çok beğeneceğini düşündüğümüz bölüm, kuvvetle muhtemel olarak random battles dediğimiz kısaca sokak kavgaları. Yakuza 6 gerçek anlamda insana stres attıran bir dövüş mekaniğine sahip olmak ile beraber oyunun bu seferki yeni serisinde oyunun takipçileri tarafından aynı zamanda eleştiriye maruz kalan yönlerinden biri de tam olarak bu konu. Önceki oyunlarda kendisini geliştiren bir Kazuma ile farklı dövüş tekniklerini, dolayısıyla farklı tuş kombinasyonları, öğrenirken bu seferki oyunda birbirinin tekrarı 5-6 harekete sıkışmış buluyoruz kendimizi. Yine de hiç bir şey sokağın kenarındaki bisikleti tutup da gangsterlerin kafasına fırlatmak kadar özgür olamaz değil mi ?

yakuza-6-the-song-of-life-inceleme-5

Oyunun Artıları

  • 13 yılın ardından seriye ve başkaraktere hak ettikleri son layığıyla verilmiş
  • Daha gerçekçi
  • Modern Japonya’da geçiyor

Oyunun Eksileri

  • Diğer 2018 oyunlarına kıyasla pek göz alıcı değil
  • Yine birbirini takip eden konular


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.