Rapunzel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi Süreci


Rapunzel sendromu denilen olay insanların saç yeme problemleridir. Sendromun asıl adı ‘’Trikofaji ‘’ olarak adlandırılmaktadır. Özellikle zihinsel engelli kişilerde daha çok görülür. Psikolojik olarak toplumdan kendisini ayıran insanların gösterdikleri davranış bozukluğudur.

 1. 1 Kimlerde Görülür?


  Trikotilomani, kişilerin saçlarını çekerek oynama ve bunu bir rahatlama olarak gören kişiler olarak adlandırılır. Dünyada bulunan pek çok psikolojik davranış bozukluklarında insanlar belli başlı maddeler üzerinde bir anlam yükleme çabası bulunur. Bazen bunları bilinçli bazen ise bilinçsiz olarak sergiler. Örneğin gıda olmayan maddeleri yemeye çalışmak şeklinde tanımlanan pika sendromu da rapunzel sendromunun nedenleri arasında yer alabilir. Ayrıca pika sendromunda kağıt, yün, saç, kumaş ve toprak gibi gıda dışındaki maddeleri yeme alışkanlığının 1 aydan daha uzun bir süre gözlemlenmesi sorucu kanaate varılabilir. Bu tarz sendromlara otizm ve hamile kadınlarda da görülmesi muhtemeldir. 

  Yukarıda bazı psikolojik davranışların gerek anlamsal gerek anlamsız yani bilinçsiz olarak yapılan davranışlar olarak bahsetmiştik. Örnek verecek olursak, Afrika, Hindistan ya da Amerika gibi yerlerde toprak yemenin bölge halkı üzerinde ruhsal ve bedensel faydaları olduğuna inananlar mevcut. Bu durum da sanırım pika ve trikofajiyi açıklamak için yeterli.

  Yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucu hem trikofaji hem de pika sendromu olan kişilerde aynı zamanda demir eksikliği olduğu da görülmüş. Bu kişilerin tedavi süreçleri sonucunda çölyak hastalıkları ya da demir eksikliğinin giderilmesi sonucunda saç yeme alışkanlıklarında azalma ya da sonlandırma yaptıkları gözlenmiş.

 2. 2 Tedavi Yöntemleri


  Sendromda altında yatan neden giderilmeye odaklanılabilinir. Psikolojikse bunun tedavisine yönlenilir, bir eksiklikten kaynaklanıyorsa bu eksiklik giderilir (demir, kalsiyum, potasyum vb.) ya da çölyak hastalığı gibi altında yatan başka bir hastalığa paralel gelişen bir sendromdan söz ediliyorsa önce bu hastalık mercek altına alınır. Etken hastalığın tedavisi sonrası rapunzel sendromu da iyileşme gösterebilir. Ancak yenilen saçlar midede birikmiş ve yumak haline gelmişse, bu saç yumağı cerrahi yöntem ile çıkarılabilir. En etkili tedavi şekline doktor karar verecektir.

  Vücut içerisindeki sorun çözüldükten sonra tabi ki yapılması gereken son işlem, bu sendromun görüldüğü kişilerin psikolojik tedavi görmeleri olacaktır. Davranış bozukluklarının temelindeki problemlerin bir an araştırılması ve çözüme kavuşturulması gerekli. Daha sonraki vakalarda ya da kişilerin daha sonraki hayatlarında aynı duruma düşmemeleri için yakından takip edilmeli ve zamanında müdahale edilmesi kaçınılmaz olacaktır.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.