Saç Bakımında Uzak Durmanız Gereken 7 Uygulama


Saçlar kadınların olmazsa olmazları arasında kendine yer bulmakta. Ancak bilerek ya da bilmeyerek yapılmakta olan yanlışlar ile saçlara ciddi anlamda zararlar verilebiliyor. Bu yanlışları önlemek ise mümkün. Saç bakımı bir kadının psikolojisine de negatif yada pozitik anlamda etkisi bulunmaktadır. Morali bozuk bir kadın da , kendini çok mutlu hisseden bir kadın da kendini kuaföre atabilir. Saç bakımı bu kadar önemlidir.  O yüzden siz siz olun saçlarınıza bunları uygulamayın.

 

1- Saçları Gereğinden Fazla Fırçalamak

 

Düşünülenin aksine saçları gün içinde saçları sık sık fırçalamak ilk önce uçların kırılmasına neden olacak, sonrasında zamanla saçları dökebilecek bir eylemdir ve saç bakımından uzak durmanız gereken bir şeydir.

 

 

2-Fazla Şampuan Kullanmak

 

Şampuanlar genel olarak çok çabuk ve çok fazla köpürmektedir. Bundan dolayı da az kullanılması gerekir. Bütün saç uzunluğu boyunca saçı köpürtmekten ziyade saç derisi ovalanması yeterli olacaktır. Saç köklerine yapılan masaj saçlar için olumlu bir harekettir. Saç bakımında kaçınılması gereken hareketlerden biri de şampuanı fazla kullanmaktır.

 

3-Saçları Islakken Taramak

 

Birçok kadın saçlarını ıslakken hemen taramayı tercih ediyorlar. Fakat saç ıslakken sudan ötürü zayıflayacak ve zarar görebilecektir. Bunun yerine mümkün olduğu kadar yıkama işlemi sonrasında geniş dişli tarak ile hafifçe taranmalıdır.

 

4-Havlu İle Kurulama

 

Saçların yıkandıktan sonra havlu ile ovulması sonrasında saç telleri zarar görecektir. Bunun yerine nazik bir şekilde saçlara havlu sarılabilir. Havlu ile uzun süre dolaşmayın.

 

5-Kurutma Makinesini Yanlış Kullanmak

 

Direkt olarak saçlara çok yüksek miktarda sıcaklık vermek, saç tellerinin zarar görmesine neden olan etkenler arasında bulunuyor. Saçların normal oda sıcaklığında hava ile kurutulması gerekir. Böylesi bir durum mümkün değilse, en düşük ayarda 15 cm uzaktan kurutma makinesi ile saçlar kurutulmalıdır.

 

6-Çok Fazla Kimyasal Madde Kullanımı

 

Özellikle son dönemlerde kadınlar saçlarını pek çok farklı renk ve şekilde tutmak adına bilinçsiz bir şekilde kimyasal maddeleri kullanıyorlar. Kullanım işlemi sonrasında ise kafa derisinde ve saçta kırılma, tahriş tarzında birçok farklı sorun kendini gösterebiliyor. Bunların olmasını engellemek adına saçlarda kimyasal kullanımı en aza indirilmeli, boya gibi işlemlerde mümkün olduğu kadar doğal içeriklere sahip olan ürünler arasından tercihler yapılmalıdır.

 

7-Şapkasız Bir Şekilde Güneşe Çıkmak

 

 

Saçların kurumasına ve kırılmasına neden olan etkenlerden bir tanesi de güneşin en dik olduğu ve sıcak olduğu saatlerde maruz kalınan güneş ışınlarıdır. Üstelik bu durum yalnızca yazları değil kış aylarında da ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla hangi mevsim olursa olsun fark etmez kafa derisini ve saçları güneşin zararlı etkilerine karşı korumak gerekmektedir.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.