Saç Dökülmesini Önleyen Gıdalar


 

Saç Dökülmesini Nasıl Önleyebiliriz?

Herkesin kabusudur saç dökülmesi. Erkek ya da kadın fark etmez, hepimizin olmazsa olmazı, güzelliğe yakışıklılığa birer etken olan ve kişiye bir nebze özgüven kazandıran saçlarımızdır. Saçlarımızın her zaman bakımlı ve sağlıklı olması sosyal yaşantıda dikkat çekici olması herkes için önemlidir. Ancak gerek yaş etkenli olsun, gerek ilerleyen yaşantıda çevresel etkenlerden kaynaklı olsun, bir süre sonra saçlarımızı eski canlılığını yitirmiş olarak bulabiliriz.

Evet, saçların dökülmesinde neredeyse çoğu hastalıkta olduğu gibi 2 ana etken bulunmaktadır. Bunların ilki genetik faktörlerdir. İkincisi ise sonradan yani çevresel faktörler ile başımıza gelebilecek durumlardır. Bu durumların içerisinde en ön planda bulunan iki durumdan biri kozmetik ürünlerdir. Bunlar kimyasal olduğu için biz fark etmeden saçlarımıza en büyük kötülüğü yaşmış oluruz. İkinci etken ise günlük düzenli beslenmedir. Gıdaları düzenli almadığımız sürede saçlarımız yenilenmeyecek ve canlı kalamayacaktır.

Saçlar İçin Hangi Gıdaların Tüketimi Gereklidir?

E vitamini herkesin bildiği gibi saçları korumada etkili bir antioksidandır. Kişilerin zeytinyağı tüketmeleri hem E vitaminini karşılamaları açısından hem de hücrelerin yenilenmesi ve sağlıklı gelişimi açısından önem taşır. Bunun yanında derinin daha nemli ve yumuşak kalmasını da sağlar. Bu sayede saç köklerinin daha nemli kalmasını sağlayarak kırılmalara karşı da bir nevi önlem teşkil eder.

Omega-3 yağ asidi bulunduran kuru yemiş ve somon tüketmeniz de sağlığınız ve saçlarınız için önemlidir. Kuru yemişlerde bulunan omega-3 saçlarınızı korurken içerisinde bulunan çinko da saçlarınızın dökülmesini engeller.

Günlük besinlerimizde tabi ki meyvenin pek çok faydası bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin olan mango, ananas, portakal, kivi vb. meyveleri tüketmek saçta ve ciltte kolajen üretimini destekleme üzerinde büyük rol üstlenir.

Günlük düzenli beslenmek ve her yiyeceğin belki günlük olmasa da kesinlikle haftalık düzende tüketilmesi pek çok hastalığı da beraberinde götürecektir. Çünkü hiçbir besinde tek bir hastalığın çaresi bulunmaz. Gerek deri sağlığı gerek diğer bedensel sağlığın korunmasında ilk olarak önemli bütün vitamin değerlerini tüketmek yeterli olarak protein desteğini sağlamak, et, süt ve balık ürünlerini düzenli olarak tüketmek ve kimyasal ürünlerden olabildiğince çok kaçınmak tüm sorunların bir nebze önüne geçebilecek ve uzun süreli sağlığınızın keyfini çıkarabileceksiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.