Saçta Oluşan Kepek Problemi Hakkında 5 BilgiEn sık rastlanan cilt hastalıklarından bir tanesi olan kepek, en basit tabir ile saç derisindeki ölü hücrelerin dökülmesidir. Bakımsızlık ve dış etkenlerden ötürü ölen saç derisinin alt kısmında yer alan yeni hücreler bu hücreleri dışarı atar ve döker. Ölmüş olan bu hücreler oldukça hızlı bir şekilde dışarı atılmasından dolayı da büyük parçalar haline gelebilir. Toplu saç derisinden oluşan bu görüntüye kepek adı verilir. İnsanların pek çoğu günlük hayatında kepek problemi olup olmadığını anlayamaz, ancak koyu renkli bir kıyafet giydiğinde ya da saçlarını kuruttuktan sonra aynaya baktığında fark edilebilir.

 1. 1 Kepek Neden Oluşur?


     İnsanların büyük bir kısmı kepeğin saçları az ya da çok yıkamaktan dolayı ortaya çıktığını düşünseler de bu oldukça yanlış. Çünkü kepek dışsal ve içsel olmak üzere iki farklı nedenden dolayı ortaya çıkar. Aşırı terleme, hormonsal sorunlar, yetersiz temizlik ve bakım gibi sağlık sorunlarının ardından kepek oluşur. Ayrıca kafa derisinin aşırı sıcak suyla yıkanması da kepek probleminin ortaya çıkmasında etkendir. Bununla birlikte yorgunluk, stres, aşırı derecede şekerli ve yağlı besinler tüketmek de kepek oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca sürekli olarak kullanılan sabun ya da şampuanın değiştirilmesi sonrasında da kuruyan kafa derisi, kepek oluşabilmektedir.

 2. 2 Kepek Sebepleri Nelerdir?


  Aşırı derece yağlı ya da şekerli yiyecekleri tüketmek, stres ya da kullanılan şampuanın değişmesi gibi sorunların yanı sıra; kepek oluşmasındaki en büyük sorunlardan bir tanesi de mantardır. Aslında kafada mantar oluşması pek çok kişide olabilecek bir durumdur. Ancak mantarın saçlı deri üzerinde belirli bir yoğunluğu geçmesi sonrasında kepeklenme oluşur.

 3. 3 Kepek Tanısı


  Genel olarak kepek sorunundan muzdarip olan kişilerin omuzlarının üzerinde ve yakalarında saçlarından dökülen pulları görmek mümkündür. Kepeğin oluşma nedenine bağlı olarak kimi zaman yalnızca kötü bir görüntüye neden olsa da kimi zaman kötü görüntünün yanı sıra kaşıntılar da ortaya çıkar ve bu durum kişiyi rahatsız eder. Dolayısıyla doktor yapacağı kısa bir muayene ile kepek oluşumu ile alakalı tanıyı koyar.

 4. 4 Kepeğe Ne İyi Gelir?


  Saç derisinin aşırı yağlı ve kirli olması demek, kepek oluşumunun artması anlamına gelir. Dolayısıyla bunu engellemek adına saçların düzenli olarak temizlenmesi gerekmekte. Saçlarda kullanılacak şampuanlara da yine dikkat edilmesi büyük bir önem taşıyor. Suni kokulara sahip, kimyevi yönden güçlü olan şampuanları seçmek saç derisine ciddi oranda zarar verir. Bunun yerine mümkün olduğu kadar bitkisel içerikli şampuanlar kullanılmalı. Belirli aralıklarla saç derisine bitkisel yağlar ile masaj yapmak da buradaki kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olacak ve kepek oluşumunu engelleyecektir. Bu tarz yağları kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise daha sonrasında saçın yağdan iyice arınmasının sağlanması. Ayrıca kepek sorunu olan bir kişinin beslenmesine de dikkat etmesi büyük bir önem taşıyor. Meyve tüketmek, ana yemeklerde sebze ve tahıl ağrılıklı beslenmekle birlikte gün içerisinde bolca su içilmeli.

 5. 5 Sıcak Su Kepek Yapar Mı?


  Kepek problemi oldun ya da olmasın hiç fark etmez, saçların her zaman ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Sıcak su ile yıkanacak olan saç ve saç derisinde kepek oluşumu hızlanmaya başlayacaktır.Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
1
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.