Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Hakkında Merak Edilen 5 Önemli Bilgi


Genel olarak bazı mevsimlerde ortaya çıkan saman nezlesi, burun içerisini kaplayan mukozanın alerjik nedenlerden dolayı iltihaplanması sonrasında ortaya çıkar ve alerjik yatkınlığı bulunan kişilerde sıklıkla görülür. Alerjenler burunda yer alan havayolu mukozasına yapılır ve iltihabi reaksiyonların oluşmasına neden olur. Saman nezlesi genel olarak ömür boyu süren bir rahatsızlıktır lakin ilerleyen yaşlarda şiddetinin azaldığı görülebilir. En çok rüzgardan dolayı havada uçuşan polenler olsa da farklı bir alerjenden dolayı da ortaya çıkar. Saman nezlesinin kendi kendine geçme olasılığı oldukça düşüktür.

 1. 1 Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Belirtileri

  saman-nezlesi-belirtileri

     Saman nezlesinin en önemli belirtileri burun tıkanması ve akıntısıdır. Aynı zamanda boğazda ağrı, gözlerde sulanma ve kaşıntının oluşması da yine hastalık belirtileri arasında yer alır. Üst damakta, burunda ya da boğazda kaşıntı oluşabilir, yüzde ağrı hissi ve sinüslerde baskı ortaya çıkabilir. Saman nezlesi sonrasında tat alma ve koku duyularında azalmalar oluşabilir, kuru öksürük bu belirtilere eşlik edebilir. Çocuklarda saman nezlesi oluşmuşsa sıklıkla ellerini burunlarına sürttükleri ve bu bölgeyi kaşıdıkları da görülebilmektedir. İlerleyen dönemlerde algılama güçlüğü, uyku bozukluğu, yorgunluk gibi belirtilerin yanı sıra kimi zaman hastalarda baş ağrısı, öksürük ya da hırıltılı solunum da ortaya çıkabilir.

 2. 2 Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Kimlerde Görülür?

  saman-nezlesi-kimlerde-gorulur

     Bu hastalık ağırlıklı olarak alerji yatkınlığı olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Atopik olarak isimlendirilmiş bu kişilerde egzama, astım ya da ürtiker gibi farklı alerjik hastalıklar da görülebilmektedir. Ailesinde genetik olarak alerjik hastalı olan kişilerde saman nezlesi görülme sıklığı fazladır. Hastalığın belirtileri 40 yaşın altındakilerde çok daha fazla görülür, yaşın ilerlemesi ile birlikte görülen şikayetlerde de azalmalar meydana gelir. Saman nezlesinin kendi kendine tamamen geçmesi görülebilir.

 3. 3 Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Nasıl Bulaşır?

  saman-nezlesi-bulasici-midir

     Saman nezlesi pek çok kişi tarafından gribe benzetilmektedir. Bundan dolayı da bulaşıcı olduğu düşünülür. Halbuki saman nezlesi kişiden kişiye bulaşmaz. Fakat çocuklarda ortaya çıkan saman nezlesi bu dönemde tedavi edilmediği zaman çocuklar çok daha kolay bir şekilde enfeksiyon kaparlar. Hastalık bulaşıcı olmasa da özellikle kış aylarında küçük çocuklar saman nezlesinden dolayı viral enfeksiyonlara çok daha kolay bir şekilde yakalanabiliyor. Bundan dolayı ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor.

 4. 4 Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Sebepleri

  saman-nezlesi-sebepleri

     Bu hastalığın en büyük sebeplerinden bir tanesi, havada uçuşan polenlerdir. Bununla birlikte ev tozları, akarlar, küf, hayvan tüyü kimi alerjenler sonrasında da saman nezlesi ortaya çıkabilmektedir. Rüzgarlı ve kuru havalarda polen miktarı fazlalaşır ve hastalığın görülme sıklığında ciddi bir artış meydan gelir. Mevsimsel saman nezlesi ağırlıklı olarak bahar aylarında ortaya çıksa da bütün sene boyunca devam eden saman nezlesi hamam böcekleri ve evdeki akarlar sonrasında kişileri rahatsız eder. Ayrıca evin içerisinde kuş, kedi ya da köpek gibi hayvanları beslemek de saman nezlesinin şiddetinin artmasına neden olmabilmektedir.

 5. 5 Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?

  saman-nezlesi-tanisi

     Doktorlar, öncelikli olarak hastada oluşmuş olan belirtileri inceler. Bu belirtilerin hangi mevsimlerde nasıl ortaya çıktığı ile alakalı hasta tarafından gerekli bilgilendirmelerin yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Böylece teşhis çok daha kolay bir şekilde ortaya koyulacaktır. Yapılacak testlerde sonuç negatif çıksa dahi belirtiler ile tanı koyulabilecektir. Muayene esnasında hastanın başta burun mukozası olmak üzere farklı noktalarda incelemeler yapılır. Deriye uygulanacak alerji testleri ya da antikor IgE testi, tanı koyulması konusunda doktora yardımcı olabilmektedir. Çoğu durumda, doktor bunlara gerek duymadan genel muayene ile tanı koyabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
1
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.