Satranç Tarihini Değiştirecek Büyük Adım

Satranç , strateji ve zeka oyunlarından bir tanesidir. Tarihi çok eskilere dayanan ve eski savaş dönemlerinde kralların oynadığı bir oyundur.Tüm Bildiklerinizi Unutun ve Yapay Zeka Alpha Zero ile Tanışın..


Satranç , strateji ve zeka oyunlarından bir tanesidir. Tarihi çok eskilere dayanan ve eski savaş dönemlerinde kralların oynadığı bir oyundur. Yıl 1200’lerden bu yana sürekli olarak geliştirilen ve usta satranç oyuncuları tarafından feyiz alarak izlediğimiz heves ettiğimiz satranç artık çok daha farklı bir noktaya gelmiştir. Teknolojinin nimetlerinden oldukça çok yararlandığımız bu günlerde Google’ın geliştirmiş olduğu yapay zekadan sonra satrançta büyük bir devrim yaşayacağımız kesin.

Bu yapay zeka aslında çok ta yeni bir şey değil ancak öncekisine göre çok daha iyi olması satranç dünyasında büyük yankı uyandırmasına sebep oldu. Uzun yıllar IBM’nin DeepBlue makinesi bizlere gösterilmişti. Bu yazılım aslında 1999 yılından bu yana geliştirilmekte. Hatta o dönemlerde, o zamanın dünya satranç şampiyonu olan Gary Kasparov’u yendiği de olmuştu. Ancak birazdan bahsedeceğimiz yazılıma göre DeepBlue, Kasparov’a karşı kendi taktiklerini geliştirebilmesi için oyun sırasındaki stratejisini analiz etmeyi başarabilmişti. Yani olan bir oyun içerisinde ileriyi hesap edebilmişti.
Google’ın geliştirmiş olduğu yapay zeka AlphaZero öncesinde dünyanın en iyi satranç programı Stockfish idi. AlphaZero geldikten sonra bu iki zeka birbirleri ile 100 maç yaptı. Bu maçlar arasında yapay zeka olan AlphaZero, beyazlarda 25 maç ve siyahlarda ise 3 maç kazanmıştır. Geriye kalan maçlar ise hep beraberlik ile sonuçlanmıştır. Yani Stockfish, yapay zekaya karşı hiç galip gelememiştir.

AlphaZero, Google’ın yapay zeka laboratuvarı olan DeepMind’da geliştirilmiştir. Satranç kurallarını yükledikten sadece 4 saat sonra oyunda mükemmel bir hız ile uzmanlaşmayı başarmıştır. Aynı zeka Japon satrancı olarak kabul edilen Shogi oyununu yalnızca 2 saatte ve Go oyununu ise 8 saatte öğrenip usta seviyesine gelmeyi başarmıştır. Bu durum en süt seviyedeki satranç ustalarının dahi ağızlarının açık kalmasına sebep olmuştur.

AlphaZero, sadece var olan satranç oyunlarını analiz etmekte kalmıyor, yeni varyantlar ve oyunlar da üretebiliyor. Bu yüzden eski yazılımlara karşı son derece üstün olabilmeyi başarıyor. Şimdiden satranç dünyası yeni bir yapay zeka rüzgarının etkisine kapılmış halde zirveye doğru ilerliyor. Artık dünya satranç turnuvalarının eskisinden çok daha eğlenceli ve keyifli geçebileceğini söyleyebiliriz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.