Selülit Problemi Hakkında İşe Yarar 6 Bilgi


Kadınların korkulu rüyası selülit problemi tanımı,  neden oluştuğu, belirtileri, vücudun nerelerinde oluştuğu, nasıl geçtiği ve doğal iyileştirme yollarının yer aldığı bir yazı dizisi.

 1. 1 Selülit Nedir?

  selulit-nedir

  Derinin alt kısmında aşırı ve düzensiz yağ birikimi sonrasında ortaya çıkan, ağırlıklı olarak kalça, kol ve bacak bölgelerinde ortaya çıkan selülit; portakal kabuğu görünümü ile kendini belli eden dolaşım bozukluğudur. Selülitin bulunduğu bölgedeki kan dolaşımı yavaşlamıştır. Kan dolaşımının yavaşlaması sonrasında ise bu bölgedeki damardan doku sıvısı sızmaya başlayacaktır. Sonrasında bu sıvı, vücuttaki savunma mekanizmasından dolayı bağ dokusu ile sarılacaktır. Bağ dokusunun sarılmış olduğu kaçak sıvı ise derinin altında keseciklerin oluşmasına sebeptir. Keseciklerin etrafı ise bir zaman sonra yağ dokusunun artması ile birlikte düzensiz yerleşimlere, bu da portakal kabuğu görünümüne neden olmaktadır.

 2. 2 Selülit Neden Olur?

  selulit-neden-olur

  Hormonal ve fiziksel farklılıklar, dolaşım sisteminde meydana gelen bozukluklar selülit oluşumunun başlıca nedenleri arasında kendine yer bulmaktadır. Bunun yanı sıra sindirim sistemi bozuklukları, östrojen fazlalığı, kişinin yaşamındaki düzensizlik, aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyecek tüketimi, suyun gerekli ölçüde içilmemesi, hareketsiz yaşam, aşırı dar kıyafetler giyilmesi, topuklu ayakkabı, sigara ve alkol kullanımı ile genetik yatkınlık da selülit oluşumuna neden olmaktadır. Aynı zamanda Akdeniz ülkelerindeki kadınlar genel anlamda selülite yatkın bir vücuda sahiptir.

 3. 3 Selülit Belirtileri Nelerdir?

  selulit-belirtileri-nelerdir

  En fazla görülen cilt sorunlarından bir tanesi olarak da bilinen selülitin en önemli belirtilerinin başında hiç şüphesiz ki portakal kabuğu görünümü gelmekte. Selülitin bulunduğu deri iki parmağın arasında kıstırıldığı zaman cildin dış tabakasında girintiler ve çıkıntılar meydana gelebilecektir. Diz ile bileğin iç kısımları, kaba et, baldırların arka kısmı, üst bacaklar, uyluğun üst kısmı tarzındaki bölgelerde süvari pantolon görünümü şeklinde selülitlerin yerleştiği görünmektedir. Üstelik meydana gelen bu değişim bütün zayıflama çeşitlerine karşı ciddi bir dirence sahiptir. Bundan dolayı da özel bir tedavinin yapılması gerekebilmektedir.

 4. 4 Selülit Nerelerde Oluşur?

  selulit-nerelerde-olur

  Düşünülenin aksine selülit kilo alakalı bir durum değildir. Oldukça zayıf kadınlarda bile selülit görülebilir. Basen, kalça, bilek ve dizin iç kısımlarının yanı sıra baldırların arkası ile üst bacak bölgesinde de selülit oluşur. Kimi zaman da kolların üst kısımlarında selülit oluşabilmektedir. Her 10 kadından 8’inde görülen selülit, bilinenin aksine bir hastalık değildir. Bu sorun erkeklerde daha az görülmeltedir. Bunun nedeni ise kadınların erkeklere oranla cilt yapıları ve cilt altı dokularının farklı olması. Erkeklerdeki dokular sıkı iken kadınlardaki daha ince ve seyrektir. Bundan dolayı da selülite eğimli olan bölgelerde çok daha fazla sıvı birikimi meydana gelebilmektedir. 

 5. 5 Selülit Nasıl Geçer?

  selulit-nasil-gecer

  İlerleyen yaşlarda kendini gösteren selülitin tamamen giderilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla yapılacak tedaviler selülitin var olan kötü görüntüsünün giderilmesine ve etkilemiş olduğu alanın kısıtlanmasına yöneliktir. Selülitin geçirilmesi adına öncelikli olarak düzenli bir yaşama sahip olunmalı ve cilt için gerekli olan vitamin ve mineralin alınması gerekmektedir. Vücutta biriken fazla yağların giderilmesi için düzenli olarak spor yapılması önemlidir. Ayrıca son dönemlerde bununla birlikte lazerli tedavi yöntemleri de günümüzde selülit tedavisi için kullanılmaktadır. Bu tedaviler selülitin durumuna bağlı olarak farklı sürelerde yapılmaktadır.

 6. 6 Selüliti Doğal Geçirme Yolları Var Mıdır?

  seluliti-doga-gecirme-yontemleri

  Selülitlerinin var olan kötü görüntüsünü ortadan kaldırmak isteyen kadınların öncelikli olarak yapmaları gereken şey beslenme yanlışlarını düzeltmek olmalı. Yağların arttırdığı kötü görüntüyü yok etmek isteyenlerin günlük en az 1.5 – 2 litre sıvı alınmalıdır. Şişede ya da kutuda satılan meyve suları ve kola tarzı içecekler selülit görünümünü azaltmak, aksine arttırır. Bunun yerine sosa, ıhlamur, sarı çay gibi doğal çaylar, su, taze meyve suları içilmelidir.  Et ürünlerinin yerini, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye bırakmanız da bu süreçte önemlidir. Hamur işi, aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler ve konserve gıdalar tüketilmemelidir. Selülitin ortaya çıkartmış olduğu görüntünün ortadan kaybolması için düzenli olarak yürüyüş yapılmalı ve selülit olan bölgelere zeytin yağı ile hergün yarım saat kadar masaj yapılmalıdır. Günlük yapılan kalça egzersizleri de işinize çok yarayacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.