Sirkenin Hiç Bilmediğiniz 8 Yararı ve 8 Zararı


Salatalıkların yanında güzel bir katıktan, turşu yapımına, diş beyazlatmadan ter kokusu gidermeye kadar pek çok faydası bulunan sirkenin yararları ile pek çok zararını bu yazımızda sizler için derledik.

 1. 1 Diş Sağlığı Açısından Son Derece Faydalı


  Antioksidan özelliği sayesinde ağızda bakteri oluşumunu engelleyerek, diş tartarlarının önüne geçebilmekte. Akşamları yatmadan önce bir çay bardağının yarısı kadar elma sirkesi içerisine bir çay kaşığı tuz ilave edilip karıştırılır ve bu karışım ile gargara yapılır. Gargara sonrası dişlerinizin sirke suyu tarafından yıpratılmaması için bol su ile ağzınızı durulamayı unutmayın.

 2. 2 Bağırsaklarda bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı


  Antioksidan özelliği sayesinde bağırsaklarda oluşan bakterileri önlemeye yardımcı bir yapısı da var sirkenin. Ayrıca, kandida gibi mantar türlerine karşı da etkili olduğu bilinmekte. Bir su bardağının içerisine iki çay kaşığı kadar sirke dökülür ve bardak su ile doldurulup bu şekilde içilir.

 3. 3 Bağışıklık sistemini güçlendirir


  Sirke içerisinde bulunan malik asit sayesinde, grip, nezle gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemininizi güçlendirmeniz mümkün. Üstelik bunun için her akşam yukarıda önerdiğimiz iki yemek kaşığı sirke suyunu bir bardak suya koyup tüketebileceğiniz gibi salatalara koyarak da istifade edebilirsiniz.

 4. 4 Ter ve ayak kokusuna karşı etkili


  Sirkenin doğal bir antioksidan olması sebebiyle, ter kokusu, ayak kokusu gidermede "bakteriler ile savaşma" özelliğinden dolayı oldukça etkilidir. Özellikle bakteri kökenli kokularda, bir bardak sirke suyu içerisine bir çay kaşığı tuz ilave edilip koku olan bölgeye pamuk yardımıyla sürülür. Eğer ayak kokusundan şikayetçiyseniz üç çay bardağı sirkeye iki su bardağı su ilave edin ve üzerine bir yemek kaşığı tuz döküp iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu suda 10 dakika kadar bekletin.

 5. 5 Doğal bir cilt güzelleştiricisi


  Özellikle elma sirkesi siyah noktalar gibi cilt lekelerini gidermede son derece etkilidir. Cilt lekeleri için bir çay bardağı elma sirkesine, bir çay bardağı kadar su koyun içerisine bir iki damla kadar da soda(cildin mineral ihtiyacı için.) ilave edip karıştırın. Bu karışımı bir pamuk yardımı ile cildinize masaj yaparak yedirin. 15 dakika kadar bekletip bol su ile durulayın.

 6. 6 Zayıflamak için kullanılabilir


  Sirke, özellikle de elma sirkesi adeta doğal bir zayıflama ilacıdır diyebiliriz. Zayıflamak için bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ilave edin ve sabahları aç karına bu karışımı için. Eğer doğrudan sirkeyi bu şekilde tüketmek size zor geliyorsa sirke suyunu salatalarınıza katıp, yemekten önce bu salataları tüketmenizi de önerebiliriz.

 7. 7 Saçları güzelleştirici özelliği vardır


  Sirke suyu ile saçlarınızı yıkadığınızda saçların normalden daha parlak ve canlı bir görüntüye kavuştuğunu biliyor muydunuz? Üstelik bunun için tek yapmanız gereken, bayo yaparken üç bardak su içerisine bir bardak sirke ilave edip bununla saçlara masaj yapmak. Masaj 5 dakika kadar yapılır ve ardından saçlar tavsiyen zeytinyağlı sabun ile yıkanır.

 8. 8 Kolesterolü düşürüp, toksin atılımına katkı sağlar


  Akşamları yatmadan önce bir çay kaşığı kadar elma sirkesini, bir çay bardağı suya koyup yatmadan hemen önce düzenli tüketme ile sirke iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca sirke içeriği asit ile vücudun toksinleri atmasında da yardımcı görev üstlenir.

 9. 9 Elma sirkesinin zararları yok mu?


  Tabi ki var. Sayısız faydası kadar pek çok zararı da bulunmaktadır. İşte o zararlarından bazıları

  1-)Hazımsızlık, midede yanma, ağrı gibi sorunlara neden olabilir.

  2-)Bazı ilaçlar ile etkişelime geçebilir. Bu yüzden ilaç kullanımı olan bireyler doktora danışarak tüketsinler.

  3-)Düzenli sirke tüketimi kemiklerin mineral yoğunluğunun azalmasına neden olabilir. Bu da kemikleri daha zayıf, daha kırılgan yapar.

  4-)İçeriği asetik asit nedeni ile kanda bulunan potasyum seviyesinin düşmesine neden olabilmektedir.

  5-)Uzun süreli kullanımda ter kokusunun daha ağır bir kokuya bürünmesine neden olabilmektedir.

  6-)Yine içeriği asetik asitten ötürü sık sirke ile gargara yapılması boğaz tahrişine sebebiyet verebilmektedir.

  7-)Düzenli kullanımda kan şekerini düşürebildiği bilinmektedir.

  8-)Uzun süreli kullanımına bağlı olarak gelişen potasyum eksikliğinin bir sebebi olarak halsizlik, kramplar, kan basıncının düşmesi, mide bulantıları görülebilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.