Sistit Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Sistit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sistit nedir? Genellikle kimlerde görülür? Sistiti tetikleyen unsurlar nelerdir? Sistitin belirtileri nelerdir?

Sistit Nedir?

Sistit, diğer bir anlamı ile idrar torbasındaki iltihaplanması durumudur. Bir nevi bakteriyel bir enfeksiyondur ve buna halk arasında idrar yolu enfeksiyonu da denilmektedir.

Bu enfeksiyon türü, son derece önemli ve dikkate alınması gereken bir durumdur. Eğer tedavi kısmı geciktirilir ve bekletilirse, mesanede kalıcı hasarlara neden olabileceği gibi böbrek problemleri ile de karşı karşıya kalınabilir.

Genellikle Kimlerde Görülür?

Bu durum hem erkek hem de kadınlarda görülebilen bir durumdur. Ancak kadınların erkeklere nazaran daha çok bu durumla karşılaştığı görülmektedir. Hatta neredeyse her 5 kadından birinin bu tür durum ile mücadele ettiği söylenmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu, genele oranla 20 ile 40 yaş grubu arasında daha çok karşılaşılmaktadır.

Sistiti Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

İdrar yollarını daraltan bazı hastalıklar ile beraberinde kişilerin idrarlarını uzun ve gereksiz bir süre tutmalarıyla sistit oluşumunu tetikleyebilirler. Menopoz dönemlerinde östrojen seviyesinde yaşanan düşüş diğer yandan bu duruma etki gösterebilir. İdrar kesesinin sarkmış olması, haliyle kesenin tam boşalmama durumuna bağlı olarak bir tetikleyici unsur haline gelebilir. Bunların dışında biraz daha genele çıkacak olursak, kanser türleri, HIV gibi hastalıkların yanında şeker hastalığı da bu problem üzerinde etkisini gösterebilir.

Sağlığın hemen hemen her yerde dikkat edilmesi adına, kimyasallardan da olabildiğince uzak durmak gereklidir. Genital bölgeye özellikle kimyasal ürünlerin çok temas etmemesi önerilir. Bunların arasında sabun ve pudranın yanı sıra parfüm içeren banyo köpükleri de bulunur.

Dar giyimin de sistiti tetikleyici unsurlar içerisinde yer aldığını unutmayalım. Dar ve sıkı sıkı saran kıyafetler ile naylon iç çamaşırı kullanımı yerine sıkmayacak bir giyimin yanında pamuklu çamaşırlar kullanımı uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Sistitin Belirtileri Nelerdir?

En belirgin noktalardan bir tanesi idrar sırasında hissedilen yanma hissidir. Bazı durumlarda kanama da gözlemlenebilir. Sürekli ve sık aralıklarla idrara çıkmanıza rağmen az miktarını atabilme ve rahatlayamama hissi, idrar da fark edebileceğiniz bir bulanıklık ve keskin koku, mesanede hissedilecek ağrı vb. hassasiyetlerlerle beraber kasıklardaki ağrılar gözlemlediğinde bir doktora görünülmesi son derece önemlidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
1
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.