Sobalı Evlerde Büyüyen Çocukların Bildiği 5 Bilgi

Sobanın üzerinde usul usul demlenmiş bir bardak demli çaya kim hayır diyebilir ki?


Sobalı Evlerde Büyüyen Çocukların Bildiği 5 Bilgi

Doğalgazın Dünya’da ve Türkiye’de yaygınlaşması ile birlikte sobalı evlerin sayısı oldukça azalmıştır. Ancak yine de birçok köyde ısınma aracı olarak hâlâ sobalar kullanılmaya devam etmektedir.

Soba sadece ısınma aracı olarak değil, pişirme aracı olarak da kullanılmaktadır. Sobanın üzerinde usul usul demlenmiş bir bardak demli çaya kim hayır diyebilir ki?

Sobalı evlerde çocukluk da bir başkadır. Soba çocuklar için ısınma aracı olması dışında aynı zamanda bir eğlence aracıdır. Sobalı Evlerde Büyüyen Çocuklar diğer çocuklardan farklıdır. Diğer çocukların yaşamadığı bazı deneyimleri vardır.

Sobalı Evlerde Büyüyen Çocukların Bildiği 5 Bilgi

1)Oda Parfümü

soba portakal mandalina

Evlerin, arabaların ve çeşitli mekanların daha güzel kokması için çoğu insan oda parfümü kullanmaktadır. Oysa bunlar yapay kokular olduğundan sağlığa birçok zararlı etkisi vardır. Sobalı Evlerde Büyüyen Çocuklar en doğal oda parfümü ile büyürler. Kışın yenilen mandalina, portakal kabuklarının soba üzerinde kurutulmasından sonra etrafa yayılan o muhteşem koku en doğal oda parfümüdür.

2)Çamaşır askısı
soba çamaşır askısı

Soba borusuna yerleştirilen ve birkaç uzun demirden oluşan çamaşır akışını Sobalı evlerde büyümeyen çocuklar bilemez. Özellikle acil kuruması gereken çamaşırlar bu askıya asılır ve çocuklar okula gitmeden bu askılarda kuruyan önlüklerini sıcak sıcak giyerek okul yoluna düşerler.

3)Aile toplantıları

soba aile ortamı

Sobalı Evlerde Büyüyen çocuklar kışın kendi odalarını kullanamazlar. Tüm aile bireyleri akşamları cayır cayır yanan odanın etrafında toplanır, koyu sohbetler edilir.

4)Kestane kebap

soba kestane kebap

Birçok yerde yenilse de, kışın sobanın üzerinde pişen kestanenin tadını bulmak zor. Ve bunu en iyi sobalı evlerde büyüyen çocuklar bilir.

5)Kolonya deneyi

soba kolonya yakmak

Sobalı Evlerde Büyüyen her çocuk yapmıştır bu deneyi. Yanan sobanın üzerine kolonya döküp çıkardığı mavi alevi izlemek sadece sobalı evlerde büyüyen çocuklara nasip olmuştur. Ancak bu denemenin Eğlenceli olduğu kadar tehlikeli olduğu da unutulmamalı ve şimdiye kadar denemediyseniz bundan sonra sakın denemeyiniz. 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
3
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
1
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
6
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
11
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.