Su Buharının Elektrik Enerjisine Dönüşümü


Su Buharının Elektrik Enerjisine Dönüşümü

Su buharından Elektrik üretmek söylemi sanırım ilk etapta insanın yüzünde bir belirsizlik yaratmakta oldukça haklı. Çünkü alışagelmiş bir terim insanın aklına ilk etapta düşmeyebiliyor. Ancak bunu yapsa yapsa bir Türk yapar diyorsanız, işte burada kesinlikle haklısınız.

Güneşe Rakip Olan Su Buharı Teknolojisi, Hem de Türk Bilim Adamından

Son zamanlarda bilmiyorum fark ettiniz mi ama dünya üzerinde kayda değer buluşlardan bir çoğu Columbia Üniversitesi’ndeki Türk bilim insanlarından çıkıyor. Bunlardan biri olan Doç. Dr. Özgür Şahin ve ekibi su buharından elektrik üretebileceğine dair çalışmalar yapıyor. Bu haber NewScientist’de yer alan bir araştırmaya göre de söz konusu proje ile aklınıza gelebilecek tüm su alanlarından (ki bunların içinde göller, barajlar hatta akarsular bile var) elektrik üretilebilecek.

Dünyada yer alan bu gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve teknolojileri sanırım küresel ısınmanın kapımızı kırmasıyla birlikte ortaya çıkıyor. Bu bilinmez. Ancak keşke daha öncesinde bir neden bulunup ta üretilseydi bugün dünya daha farklı olabilirdi.

Bu Teknolojinin Getirisi Ne Ölçüde Olacak?

Yukarıda bahsedilen su alanlarını dünya çapında düşünecek olursak, tabii ki çok yüksek bir enerji geliri anlamına gelecek. Hatta yapılan araştırmalarda ABD’nin yüzde otuz beşi denilebilecek bir elektrik enerjisinden bahsediliyor. Yani bu da demek oluyor ki 2.8 milyon megavatsaat elektrik!

Peki Sistem Nasıl Çalışıyor?

Her icada ilham veren bir doğa olayı olduğu gibi burada da bakteriyel sporlar üzerinden elde edilen fikir neticesinde bu sistem geliştirilmiş. Bu bakteriyel sporların marifetine göre kuru kalabilen şeritlerin, insandaki kaslara benzer şekilde hareket etmesine dayanıyor.

Elinize alacağınız bir şeridin kuru olma hali ile nemli olma hali arasında bir itme çekme kuvveti oluşuyor. Buradan yola çıkılarak, prototipi geliştirilen motorun üzerinde yer alan perdelerin kapanmasıyla nemin artması ve materyalin genişlemesi bir oluyor. Belli bir eşik değerine ulaştığında perdeler açılıyor ve yine belli bir eşik değerine düştüğünde perdeler yine kapanıyor. Bu şekilde doğal olayların oluşturduğu etkenler arasında bir sistem geliştirerek elektrik enerjisi üretilmiş oluyor.

Bu bahsedilen sistem bir yandan da aşırı buharlaşmanın önüne geçmek. Ancak bir nebze günümüzün bir problemi olacak kuraklığı da yavaşlatabilir mi? Ve her şeyden önemlisi bunun hayata geçmesi ne kadar mümkün?


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.