Tahmin Ettiğinizden Daha Sağlıklı 4 Yiyecek


Tahmin Ettiğinizden Daha Sağlıklı 4 Yiyecek

Yediğimiz her yiyeceğin belli bir besin değeri vardır fakat bazı yiyecekler çok daha fazla sağlıklıdır. Akıl almaz derecede sağlıklı olan bu yiyeceklere bir göz atalım.

Bakalım Tahmin Ettiğinizden Daha Sağlıklı 4 Yiyecek neymiş

Tahmin Ettiğinizden Daha Sağlıklı 4 Yiyecek

1) Ceviz Mucizesi

Beyin için en popüler ve fantastik gıdalardan biride cevizdir. Zaten şekli itibari ile tam bir insan beynine benzeyen cevizin yararlarını kısaca açıklayalım. Cevizin içinde yüksek miktarda bulunan E vitamini, antioksidan, folik asit ve melatonin maddesi cevizi en kıymetli besin ögelerinden biri yapıyor. Zekanızın bilişsel işleyişini korumak ve beyninizin zinde, genç, akıllı ve aktif kalmasını sağlamak için ceviz yiyebilirsiniz. Bu meyvenin içinde aynı zamanda %3 oranında yağ ve yüksek miktarda protein bulunduğunu da göz önüne alırsak cevizi en kıymetli besinlerin en tepesine koyabiliriz.

2) Fındık Mucizesi

Bir diğer yararlı olan meyve ve evlerimizin vazgeçilmesi olması gereken fındık… Fındığın cinsel gücü artırıcı, kalp krizini önleyici ve cildi gençleştirici özellikleri sadece en bilinenleri… Asıl bilinmesi gereken unsur, fındığı nasıl yemeliyiz sorusu. Elbette ki birçoğumuz bu meyvenin kavrulmuş halini seviyoruz. Kavrulmuş fındığın çiğ fındığa göre yararı %70 daha az olduğu bilinir. Tadı bize lezzetli gelmese fındığı mutlaka günde 15-20 adet çiğ olarak tüketmeliyiz.

3) Enginar Mucizesi

Türk yemek kültürü ile pek uyuşmayan fakat karaciğer temizliği için hayati önemi olan sebzelerin başında elbette ki enginar geliyor. Toplum olarak az tüketilen bir sebze olsa da, bilim insanları tarafından her fırsatta haftada en az bir kere tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ciddi bir böbrek rahatsızlığı, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara yakalanmadan önce enginar tüketimini artırmak ve bu mucizeyi bilmeyenlere anlatmak gerekir.

4) Omega 3 Mucizesi

İnsan beyninin ve kalbinin en çok ihtiyaç duyduğu besinlerin içerisinde en başta omega 3 gelir dersek yanılmayız. Peki, omega 3 yağını nasıl elde edebiliriz? Kuzey denizlerinde yaşayan balık bulmak çok zor olsa da en yoğun omega 3 yağı ve en kalitelisi bu bölgedeki balıklardan elde edilir. Canlı balık yeme probleminiz varsa konserve olarak satılan somon, sardalye ve uskumru balıklarını tüketebilir kalp ve beyin sağlığınıza yardımcı olabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
6
Efsane
Komik Komik
1
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
1
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
4
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
2
Sevdim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.