Taksit ile Altın Alabilir Miyim?


Taksit ile Altın Alabilir Miyim?

Altını artık taksit ile alabilir miyiz? Altını hangi vadelerde alabiliriz? 4 aya kadar taksit gerçekleşen altına, yeni düzenleme ile birlikte nasıl bir çözüm getirildi?

Taksitli satışlar bir zamanlar azaltılmış hatta durdurulma noktasına gelmişti. Sonrası güncellemelerde altın satışı için 4 aylık bir taksitte ortak sonuç çıkarılmıştı. Ancak bu durum hem müşterileri hem de üreticileri zor duruma sokmuştu. Yeni gelen düzenlemeler ile bu duruma nasıl bir çözüm bulundu? Artık altını kaç taksitle alabilir duruma geldik?

Altını 4 ay taksitle almak bir zamanlar mümkündü. Değişiklikler yapıldı ve bunun sonucunda uzun vadeli almak artık tarihi karışmıştı. Ancak bu değişikliklere bir değişiklik daha yapıldı ve artık 12 ay ile 36 aya kadar taksit imkanı ile altın almak mümkün oldu.

Taksit Düşürülünce Ekonomi Alt Üst Oldu

Kuyumculuk dediğimiz geniş bir sektördür. Satılan ürünlerin değerleri yüksek emtialar olduğu için taksitle satış müşteri için oldukça zorlayıcı olabiliyor. Hele ki kredi kartlarının taksitleri düşük olduğunu da göz önünde bulundurursak, emtia değeri yüksek bir ürünün alınması oldukça zor olacak. Taksit imkanın da bir zamanlar kalktığını düşünürsek bu değerli ürünleri satın almak için nakit ile dolaşılması neredeyse imkansız. Ancak 4 ay gibi bir taksitin de pek yeterli olmayacağı düşünülürse sektörün nasıl bir noktaya gelebileceğini herkes gözlemleyebilir.

Taksit imkanlarının düşük olması haliyle müşterilerinin de sektör alımlarını kısmaya gittiği gözlemlendi. Bu kısılma sadece tek bir işletmenin değil, bu zincire dahil olan herkesi etkiledi. Önce satışların gerilemesi aynı zamanda üretimin de yavaşlamasına neden oldu. Ardından mağaza zincirlerinin, atölyecilerin, toptancıların da etkilendiği görüldü. Bu durum dolaylı olsa da işsizliğe kadar yürüdü. Son yapılan çalışmalar bu neticeler doğrultusunda olumlu sonuç gösterdi. Bankalar ile anlaşılarak, banka kredisi sayesinde 12, 24 ve 36 ay taksit yapılabilecek.

Tüm İşlemler 1 Dakikadan Az Sürecek

Kredi kartı üzerinden yapılacak olan taksitlendirmeler için bankalar kuyumculara bir sistem yükleyecek. Bu sistem sayesinde herhangi bir bankanın şubesine gitmesine gerek kalmadan ne kadar taksit yapabileceği ve ne kadar ödeme yapabileceği hakkında bilgilendirilecek. Bunun için tek yapılması gereken bir TC Kimlik numarası olacak.

Bu Yenilik ile Sektör 2 Kat Artacak

Bu taksitlendirme yeniliği, müşterileri de harekete geçirecek. Talepler arttıkça arz da artacak. Sadece 350 ila 400 bin kişi mücevher sektöründe çalıştığını düşünecek olursak milyarlarca dolarlık bir iç Pazar oluştuğunu görebiliriz.

Kuyumcularda ‘’Panik Butonu’’ ve ‘’Nöbetçi Kuyumcu’’ Sistemi

Kuyumcuların soyulmasını önlemek amaçlı ve merdiven altı olarak tabir edilen kayıt dışı atölyelerin olabildiğince önüne geçmek ve haksız rekabeti ortadan kaldırabilmek amaçlı bir panik butonu sistemi oluşturulmak istenmektedir.

AVM içinde bulunanlar dışında diğer kuyumcuların Pazar günleri kapalı olduğunu düşünürsek, bu duruma niyeten semtlerde bir nöbetçi kuyumcu bulundurulması düşünülmekte. Ayrıca mağazalarda yazılan indirim reklamlarının da önüne geçilmesi, cezai yaptırımlara nazaran kuyumcu itibarını yeniden kazanmaya yönelik çalışmalara yer verilmiştir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.