The Last Of Us 2’yi Beklerken : The Last Of Us 2 inceleme

Oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan The Last of Us  ilk oyunu ile de oldukça büyük ölçüde ilgi toplamıştı ve çok sevilmişti. Peki The Last Of Us 2 ne zaman çıkacak ve konusu ne olacak? The Last Of Us 2 Oyunu hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.


Müthiş  görsellikte ve kalitede Uncharted Serisi gibi bir çok başarılı oyuna imza atmış Naughty Dog firması tarafından çıkarılması beklenen ve oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan The Last of Us  ilk oyunu ile de oldukça büyük ölçüde ilgi toplamıştı ve çok sevilmişti. Pek çok kişi oyununu 2. serisinin çıkmayacağını düşündü. Hatta çıkmaması gerektiğini düşünenlerin sayısı da bir hayli fazla idi. Bunun sebebi  bazılarının oyunun bir nevi sakız gibi serilerle gereksiz uzatılmaması gerektiğini ve insanlarda bıraktığı ağız tadıyla hatırlanması gerektiğinini düşünmeleriydi. Diğer tarafta ki oyun hayranları ise oldukça büyük bir merak ve heyecan ile yeni çıkacak The Last of Us 2 oyununu beklemekte. Hangi tarafın haklı olduğunu bilmemek ile birlikte biz de kendi adımıza oyunu büyük bir ilgi ve merak ile bekliyoruz.

Çok iyi bilindiği üzere oyunun ilk serisinde talihsiz bir olaydan ötürü insanlık tabiri caiz ise cehenneme dönmüştür. Hayatta kalma çabası veren iki ana karakter ile oyunumuzu oynarken gerek aralarında ki bağlar olsun gerek oyunun karakterleri yansıtması, karakterlere odaklanması ya da karakterleri oyunculara tanıtması olsun oldukça başarılı bir iş gerçekleştirmişlerdi ve biz de hayranlık ile bu oyunu oynamış ve beğenmiştik. İşte tam da bu sebep ile pek çokları oyunun aslında tam kıvamında bir ilerleyişe, anlatışa ve çok iyi bir son ile oyuncuları tatmin ettiğine kanaat getirmişti. Şimdi ise hepimiz The Last of Us 2 ile oyunun ikinci serisinin çıkacağını öğrendik ve merak ile oyunu beklemekteyiz.

 Ne Zaman Çıkacak?

Oyunun ne zaman çıkacağını bilmediğimiz bu ikinci serisi ile muhtemelen 2018 sonu ya da 2019 başı gibi buluşacağımız tahmin ediliyor. Hatta bazı söylentiler 2022 de çıkması beklenen Playstation 5 için Exclusive bir oyun olacağı da oyun dünyasında fısıltılar halinde dolaşmıştı.  Oyunun yapımcıları,  oyunun ilk deneme testlerini yaptılar ve bunu duyurdular. Yoğun çalışmaların sonuçların mükemmel bir karşılık ile oynayanlara geri döneceği açıklanmış olsa da  şu anda bize net bir tarih bilgisi vermiyorlar.  Yapılan ilk yorumlarda oyunun muhteşem bir hikayesinin olduğu ve oynanışının da ayrıca muazzam olduğundan bahsediliyordu. Tabi bu durum The Last of Us 2 oyuncularını daha da bir sabırsız kılıyor. Youtube’da The Last of Us 2′nin çıkacağı duyurulduğunda hayranlarının tepkileri ve sevinç çığlıkları gerçekten görmeye değer.

Oyunun gelecek serisinin hikâyesine dair edindiğimiz ve kendimizce çıkardığımız bir takım bilgileri sizlerle paylaşacağız. Oyunda bu sefer ilk oyundaki kız karakterimiz olan Ellie ile oynayacağımızı ve artık zorlukların üstesinden tek başımıza gelmemiz gerektiği açıklanmıştı. Kimi bilgilere göre yer yer karakterler arası geçiş yapılacağından bahsetseler de, bugüne kadar edinilen bilgilere kıyasla oyunun karakterler arası geçişler yapmasının mümkün olması ile birlikte büyük bir sürecin veya oyunun büyük bir bölümünün Ellie ile oynanacağına dair bilgiler daha yaygın durumda karşımıza çıktı.

İlk oyunun devamı niteliğinde gelecek olan The Last of Us 2 önceki seriden birkaç yıl sonra geçiyor olacakmış. Baş karakterimiz Ellie bu sefer 19 yaşında genç bir kız ve çok daha acımasız gözüküyor. Edindiğimiz diğer bilgilere göre, daha doğrusu yapımcıların bizler ile paylaştığı bilgilere göre bu oyun önceki seriye kıyas ile çok daha sert, acımasız ve çetin olacakmış. Tahminimizce bu duruma sebep olarak ana karakterimizin karakterinde ki değişiklikler de sebep oluyor olabilir fakat henüz bu konu ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakta. Bir diğer bilgi de The Last of Us  oyuncularının ilk oyun hakkında yakındıkları bir durum olan yapay zeka ile ilgili. Oyunun bu ikinci serisinde yapay zeka daha gelişmiş olacak ve oyunu zorlu kılacak etkenlerden biri de bu olacak. Yani artık oyuncuların oyunun ilk serisinde ki düşman yapay zekasının yanımızda ki karakteri bariz fark edilebilir bir durumun içerisinde iken dahi fark edememesi gibi bir durum ile oyunun ikinci serisinde karşılaşmayacağız gibi gözüküyor. Tabi bu da oyunun hayran kitlesi tarafından oldukça güzel karşılandı. Çünkü her gamer bilir ki, bir oyunu en güzel, en sürükleyici ve en oynanası kılan en önemli özelliklerinden biri, hatta belki de (kimilerine göre) en önemlisi gerçekçiliğe mümkün olan en yakın şekilde olması ve düşmanların son derece zeki ve zorlayıcı olmasıdır. Her ne kadar bu bir oyun olsa ve %100 gerçekçiliğe asla sahip olamayacak olsa bile insan yine de umutlanıyor işte.

Sony’nin yaptığı oyunumuzun baş yönetmeni tarafından yapılan açıklama, aslında oyunun yapım kadrosu ile oyunun hayranları arasında bir çeşit duygu ortaklığı gibi bir durumun söz konusu olduğunu bizlere ispat edilmiş oldu. Oyunun ana yönetmeni aslında The Last of Us oyununun ikinci serisinin yapılıp yapılmaması konusunda oldukça fazla tartıştıklarını, hatta ve hatta yer yer bu konu hakkında zıt düşüncelere sahip olan yapım kadrosu ile pek çok fikir ayrılıkları yaşadıklarını biz oyunculara açıklamıştı. Fakat sonrasın konu hakkında mutabık kalmalarının sebebi olarak bize karşı dile getirdiği durum, oyunun ilk serisini yapar iken çok eğlendikleri, oyun ile ilgili çok büyük bir gurur duydukları ve ilk oyun ile bekledikleri ilgiyi gördükleri olmuştu. Bu sebep ile ikinci bir oyunun yapımına izin verilmiş, yapımcıların kendi aralarında almış oldukları bu karar karşısında kollar sıvanmış ve oyunun ikinci serisi olan The Last of Us 2 bir kısmının yapıldığı duyurulmuştur.

Edindiğimiz bir diğer bilgi ise, ilk oyunun karakterlerini seslendiren ses sanatçılarının yeniden iş başında oldukları ve karakterizasyon konusunda oyun içindeki karakterlerin geçmişten bugüne gelen kimlikleri ile oyuncuların arasında bir kopukluk olmayacağı yönünde.

   Oyunun Muhtemel  Teması 

Oyun hakkında heyecan verici fakat oyunun sıkı takipçileri için üzücü olabilecek bir durum da ayrıca söz konusu. İlk oyunda oyunun teması olarak “sevgi” seçilmiş iken, bu durum ikinci oyunda yerini “nefret” temasına bırakıyor olacak. Asıl kötü haber ise şu: ilk oyunda ki erkek karakterimiz Joel’in ölmüş olabileceği ve Ellie’nin Jeol’in intikamı için nefret teması ile yollara düşmüş olması gibi bir teori söz konusu. Bu durumda her ne kadar oyunun sıkı takipçileri veya Jeol hayranları için bu teori bir nevi kara haber nazarında olsa da sadece bir teori olduğunu hatırlatmak da fayda var. Ayrıca bu bilgiyi kanıtlar ile de desteklemek gerekir ise, Joel’in seslendiricisi oyunun yapım aşamasında aktif bir şekilde rol aldığı göz önünde bulundurulunca, pek de olası bir teori gibi bir durum pek de söz konusu değil gibi.

Oyun yöneticilerinin yaptıkları açıklamalarda ki bir başka önemli vurgu ise,Ellie’nin Joel’den daha farklı bir tarzının olduğuydu. Dolayısı ile daha farklı bir yol izleyecek olması sonucunda oyunda devrim niteliğinde yeni mekanikler ile karşılaşacağımız gibi aynı zamanda oyunun ilk serisinden alışkın olduğumuz mekanikler ile de devam edebileceğimiz bilgisini edinmiş olduk.

Uzun lafın kısası, The Last of Us 2  gümbür gümbür gelecek gibi bir hissiyatımız var ve Sony de bizi öyle pek boşa bekletecek bir firma değil. Dünya çapında bir şöhrete sahip olan The Last of Us 2 pek çok yeni mekanik ile ve aynı zamanda eskiye dayanan birkaç mekanik ile biraz da nostalji yapacak bir biçimde oyuncu kitlesi ile buluşmaya hazırlanıyor. Bize de bekleyip oyun çıktığında şöyle koltuğumuza yaslanıp keyifle bol bol oynamak düşer.

  
  Bu arada The Last Of Us oyunu, Playstation oyun dünyasına damgasını vuran inanılmaz işler çıkaran en son Uncharted : Kayıp Miras ile oyun dünyasını sevince boğan Naughty Dog firmasıdır. Firmanın şu ana kadar Playstation 4 için çıkardığı oyunlar şunlar :
1- Uncharted 1 : Drake’s Fortune
2- Uncharted 2 : Among Thieves
3- Uncharted 3 : Drake’s Deception
4- Uncharted 4 : A Thief’s End
5- Uncharted : Kayıp Miras
6-  The Last Of Us : Remastered
7- The Last Of Us : Left Behind
 
Tüm oyunlarını oynamış ve bitirmiş bir Naughty Dog hayranı olarak sevinçli aldığımız bir haberi de burda paylaşmak istiyoruz.Sorulan bir soru üzerine Naughty Dog firmasının açıklaması :

“… evet, yeni oyunumuz da şu andaki konsol jenerasyonu için olacak.

Konsollardaki son jenerasyonun ne kadar süreceğini bilmiyorum. Fakat oyun geliştirme sürecimiz çok uzun sürmüyor. Bu yüzden yeni oyunumuzun şu andaki son jenerasyona geleceğinden şüpheniz olmasın.

Teslim tarihlerini bilmiyorum ama elimizde en az bir, belki de iki (belki de daha fazla) oyun daha var. Şu andaki jenerasyonun sonlarına denk gelen bir oyun yapıp yine de iyi iş çıkartabiliriz değil mi?”


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.