Tarihte Farklı Kültürlerde Ortaya Çıkmış 10 Mitolojik Canavar

Ancak Çizgi Filmlere ya da Bilim Kurgu Filmlerine Konu Olan Mitolojik Canavarlara Bir de Bu Açıdan Bakın. Tarihte Farklı Kültürlerde Ortaya Çıkmış 10 Mitolojik Canavarı sizler için derledik.


Mitolojik varlıklar gerçekliği kanıtlanmayan, bazı insanlara göre efsane, bazılarına göre de masal olarak nitelendirilir. İnsanların hayal gücünde her zaman var olmuş ve filmlere de konu olmuştur. İnsanın hayal gücüne dayalı sembolize edilmiş figürler, dünyayı anlamak çerçevesinde insanı, evreni tanımak ve bilmek, farklı inanışları öğrenmek isteyenlerin kenara atamayacağı esrarengiz bir serüven diyebiliriz. Tarihte Farklı Kültürlerde Ortaya Çıkmış 10 Mitolojik Canavarı sizler için derledik.

 1. 1 Cerberus


  Yunan mitolojisinden geçen bir yaratıktır. Bilinenlere göre ise Hades'in yönettiği ve içinde ölülerin bulunmuş olduğu yeraltı dünyasının bekçisidir. 

 2. 2 Baba Yaga


  Tüm kötülüklerin ondan çıktığına, yer altı ve yer üstüne hastalık saçan, kısa boylu ama bir o kadar güçlü olan ve amacının insanoğluna karşı onları yoldan çıkaran iblis görünümlü şeytan olduğu söylenir. Üzerinde bir cadı figürü vardır. Bütün alemin karanlık gücü olduğuna inanılır. 

 3. 3 Simurg


  Diğer bir adıyla Zümrüd-ü Anka olarak anılan bir kuştur. Bu kuş hem tektir hem de erkektir. İnsanların yeniden doğuş sembolüdür. Çünkü küllerinden yeniden doğduğu anlatılmaktadır. 

  Bazı inanışlara göre de ilahiliğin sembolüdür. Bilgi ile donatılmış ve birlik sağlayacağına inanılır. 

 4. 4 Pegasus


  Pegasus Yunan mitolojisinden gelmektedir. Yazılanlara göre Medusa, Perseus tarafından kafasından kesilerek öldürülür. Burada iki söylem vardır. Ya kafasından ya da kafasından toprağa sıçrayan kanlarından pegasus doğar. Tamamen beyaz olup 2 tane de büyük kanadı bulunur. 

 5. 5 Avrupa Dragonu


  Dragon, herkesin bildiği üzere ağzından alev çıkartan ve neredeyse her önüne geleni küle çeviren bir Yunan mitolojisi canavarıdır.

 6. 6 Kasa- Obake


  Resimde olduğu gibi üstü yağmur şemsiyesini andıran bir yaratıktır. Buradan esinlenerek yağmurlu gecelerde görüldüğü söylenir. Efsanelerde canlılara zarar verdiği ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Tek dili, ayağı ve gözü bulunmaktadır. 

 7. 7 Griffon (Griffin)


  Şeklinin bir kısmı aslana ve bir kısmı da kartala benzemektedir. Yunan mitolojisine sahip olan bu hayvanın gövdesi aslana ve kafalı ile kanatları da kartala benzetilmektedir. Pençeleriyle bir insanı dahi kavrayabilecek olan büyüklüğe sahip hayvanlar, gururu ve cesur olmayı temsil ederler. 

 8. 8 Sentor


  Yarı insan ve yarı at olacak şekilde bir görünüme sahip olan Sentor'lar Yunan mitolojisine aittir. Anlatılanlara göre resimlerden farklı olarak, insanlar onların suretlerini gördüklerinde biraz ürkütücü olduğunu yazarlarmış. İnanışlara göre ise oldukça yetenekli savaşçı yaratıklarmış.

 9. 9 Deniz Kızı


  Deniz kızını bilmeyeniniz yoktur. Bel altı tamamıyla bir balığın kuruğuna sahip, bel üstü ise insan bedenine sahip olan efsanevi bir yaratıktır. Efsanelerde deniz kızları ile ilgili farklı söylemler bulunur. Bazılarında erkeklere olan ilgilerinden su altı yaşamına onları davet ettikleri yer alır. Bazılarında ise denizde boğulanları kurtaran iyi kalpli yaratıklar olarak bilinir.

 10. 10 Satir


  Çok yabancı olunmayan Yunan mitolojisindeki bir başka yaratık olan Satirler, bel altı tekeye bel üstü ise insana benzemektedir. Elindeki flüt simgesiyle tanınırlar. Ormanların ve kırların koruyucusu olarak bilinirler.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
2
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
1
Efsane
Komik Komik
2
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
1
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
5
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.