Türk Bilim İnsanından Gururlandıran Buluş


Türk Bilim İnsanından Gururlandıran Buluş

İnsan saçını ilk defa laboratuvar ortamında üretmeyi başaran Türk bilim insanı Dr. Erbil Abacı, dünyanın önemli dergilerinden biri olan Nature Communications’da yayınlandı.

3 yıl süren çalışmaların ardından başarıya ulaşan Abacı, bu başarının üçüncü derece yanıklar sonucunda oluşan deri kayıplarının eskiye döndürülmesi amacıyla iyileştirilmesi ve genetik deri hastalıkları ile ilgili etkili olması bekleniyor. Ayrıca bu başarının üstüne şuan geliştirilen robotik teknolojilerin de ileriye dönük saç ekimi konusunda umut verici olduğuna inanılıyor.

Fizyolojik dokusal mimari ile mühendislik oluşumunu bir araya getiren Abacı, Columbia Üniversitesi’nin Dermatoloji Bölümünde yürüttüğü araştırma ve çalışmaların da başyazarı. Abacı, yapılan çalışmalarda 3 boyutlu yazıcılardan da faydalanarak, epidermal ve dermal hücreleri 3 boyutlu yapay deri dokusunun içerisine, tıpkı insan derisine benzer bir şekilde yerleştirmeyi başardı. Bu yolla yapılan işlemlerde hücrelerin birbirleri ile doğru şekilde etkileşime geçmesi sağlanarak, saç dokusu oluşumunun ilkini başlattılar. Bu tekniği kullanan bilim insanları hem fareler üzerinde hem de vücut dışında ilk defa insan saçı üretmeyi başarmış oldular.

Çalışma Nasıl Gerçekleşti?

İnsan derisi, içerisinde ter bezleri, deriye renk veren pigment hücreleri, kılcal damarlar, hislerden sorumlu sinir hücreleri, kıl dokuları gibi bir çok biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden de insan derisi doku ve hücre tipi bakımından oldukça karışık bir yapıya sahiptir. Her ne kadar insan saçı ya da kıl dokuları uzun zamandan beri üretilmeye çalışılıyor olsa da başarıya ulaşamamasının sebebi de bugün burada bahsettiğimiz biyolojik çeşitliliktir. Ancak saç dokusunun oluşabilmesi için saça ait özel dokuların da oluşması gerekir. Biraz daha açmak gerekirse, dermal papilla hücreleri saça ait özel dermal hücreleridir. Bu hücrelerin hemen üzerinde bulunan epidermal hücrelerin birbirleri ile kimyasal olarak sinyaller aracılığıyla iletişim kurması gerekmektedir. Ancak şu zamana kadar yapılan çalışmalarda bahsedilen sinyal iletişim örneğine rastlanılmamıştı. Bu iki hücre tipi bir araya getirilmemiş ve vücuttakine benzer olarak ta aynı kombin içerisinde yer alamamıştı.

Geçmişte yapılan çalışmaların ve hataların üzerinden giderek, ama bu sefer üzerine 3 boyutlu yazıcıları eklenerek dermal ve epidermal hücrelerin, 3 boyutlu yapay deri dokusu içerisine insana benzer bir şekilde yerleştirmeyi başardılar.

Bu Çalışmanın Amacı Neydi?

Deri alanında şu zamana kadar yapılan çalışmalarda, özellikle biyolojik çalışmalarda kullanılan hangi tip hücrelerin hangi oranlarda bir araya geldiğinin, nasıl bir geometrik oluşması gerektiğinin reçetesi verilmektedir. Yapılan bu çalışma ile de fizyolojik dokusal mimari ile mühendisliğin harman olup yeni saç oluşumunu tetiklemeye yönelik çalışmak olduğu ifade edildi.

Sonuçları Ne Olacak?

İnsan derisini daha iyi anlayabilme ve kavrayabilme adına yürütülen çalışmalarda saç ve deri hastalıkları hakkında daha çok bilgiye sahip olma, bunu öngörebilme ya da iyileştirebilme çabaları, ilaçları geliştirmek amacı ile hayvan modeli vücut dışında, hastaların kendi hücrelerini kullanarak geliştirme yapabilmek gibi çığır açacak bir buluşa imza attı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.