Türkiye’de Görmeniz Gereken 10 Güzel Köy


Türkiye’de Görmeniz Gereken 10 Güzel Köy

Ülkemiz de yer alan birçok güzel şehirlerimiz ve deniz kenarında yer alan muhteşem sahil kasabalarımız bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çok güzel ve ihtişamlı köylerimizde bulun maktadır. Bu köyler gerek tarihleriyle gerekse doğal güzellikleriyle mutlaka gitmemiz gereken yerlerdir.

Türkiye’de Görmeniz Gereken 10 Güzel Köy

1. Eski Datça, Muğla

Eski Datça Akdeniz bölgemizde bulunan muhteşem köylerimizden biridir. Eski Datça köyünün en güzel özelliklerin den biri olan begonvil ağaçları, taştan yapılma sokakları ve temiz havası ile gitmeniz gereken köylerimizden biridir.

2. Kaya Köy, Fethiye

Kaya köyünün geçmişi oldukça eskiye dayan maktadır. Kaya köyü M.Ö 30,000 yıllarına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Eskiden Rumlara ait olan kaya köyü dar sokakları, mimari yapısı, kiliseleri ve muhteşem doğasıyla da gitmeniz gereken köylerimizden bir diğeridir.

3. Birgi Köyü, Ödemiş

Birgi köyü oldukça eski bir yapıya sahiptir. Asırlık çınarlara ve çam ağaçlarına sahip olan Birgi köyü taş duvarları, eski kiremitli, tahta pencerelerden oluşan evleri ile muhteşem bir tarihi köydür.

4. Yörük Köyü, SafranBolu

Safran bolu ülkemizin en özel ve güzel bölgelerin den biridir. Safran bolu UNESCO tarafından da Dünya mirası listesine alınmıştır. Safran bolunun 20 km uzaklığında bulunan, Yörük köyü de dar sokakları, cumbalı evleri ve kendilerine has yemek çeşitleriyle oldukça güzel köylerimizdendir.

5. Çamlıbel Köyü, Edremit

Balık esire bağlı olan Edremit köyü eski ismiyle de tahta köy olarak ta bilinmektedir. Usta bir sanatçı olan Tuncel Kurtiz’in de köyü olan Edremit köyü muhteşem doğası ve zengin bitki örtüsüyle gitmeniz gereken köylerimizdendir.

6. Lübbey Köyü, Ödemiş

Lübbey köyü günümüzde göç nedeniyle neredeyse tamamen boşalmış durumdadır. Lübbey köyünde yaklaşık olarak 10 aile yaşam‘ını sürdürmektedir. Lübbey köyü kaderine terk edilerek içinde yaşayan birkaç aile sayesinde ayakta durmaya çalışmaktadır.

7. Yanıklar Köyü, Fethiye

Yanıklar köyü kendine has bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle, Fethiye’ye 15 km olan mesafesiyle muhteşem bir tatil köyüdür.

8. Savaşan, Halfeti

Savaşan köyü Birecik barajının suları altın da kalan okulu ve camisi nedeniyle bugünlerde tamamen boşalmış durumdadır. Muhteşem Fırat manzarasıyla görülmeye değer köylerimizdendir.

9. Harran, Urfa

Harran köyü özellikle evlerinin mimarisi nedeniyle dünyada oldukça az rastlanan yapıya sahiplerdir. Harran köyü Şanlı Urfa’ya 44 km uzaklıktadır. Harran köyü oldukça eskiye dayanan tarihiyle de gitmeniz gereken köylerinizdendir.

10. Mustafa Paşa Köyü, Kapadokya

Mustafa paşa köyü oldukça eski bir tarihe sahiptir. Mustafa paşa köyü Ürgüp’e 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mustafa paşa köyü 1924’e kadar Türkler ve Rumların bir arada yaşadığı bir yerdi. Kapadokya dokusunun en fazla Mustafa paşa köyünde bozulmadan kalmıştır. Bu sebepten dolayı gitmeniz gereken köylerden biridir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
3
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
2
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
6
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
11
Sevdim

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.