Türkiye’nin En İyi 10 Kokoreççisi


Türkiye’nin En İyi 10 Kokoreççisi

Bazılarımız çok sever bazılarımız da hiç sevmez ortası yoktur kokoreçin. Sizin için Türkiye’nin En iyi 10 Kokoreççisi ni listeledik.

İşte Türkiye’nin En İyi 10 Kokoreççisi

1) Lale İşkembecisi

Lale işkembecisi 1960 yılında Beyoğlu Büyük parmak kapı sokağında müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. Yakın zamanda da önce İstiklal caddesinde 2. şubesini açan Lale ardından 3. şubesini de Tarla başın da açmıştır. Bağırsak 2 kez suya yatırılıp temizlendikten sonra birde süte yatırılmaktadır. Mangal ateşinde de pişirilerek tadına tat katılmaktadır.

2) Kıtır Piliç

Ankara’nın Tunalı Hilmi caddesinde bulunan Kıtır Piliç 27 yılı aşkın müşterilerine hizmet vermektedir. Kokoreç ustası tarafından domatesli ve biberli olarak hazırlanan malzeme kıtır kıtır oluşunu ise başka bir ustadan almaktadır. Kokorecin malzemesi Adana’dan özel olarak getirilmektedir. Lokanta da içki de servis edilmektedir.

3) Kartal Kokoreç Sofrası

10 yıldan daha fazla bir zamandan beri İzmir de bulunan Çam dibi semtinde yer alan Kartal Kokoreç 7/24 açık bulunmaktadır. Kömür ateşinde pişirilen kokorecin yanı sıra çöp şiş, uykuluk, badem, köfte gibi yiyeceklerde yer almaktadır. Özellikle gece saatlerin de yoğun bir müşteri trafiğine sahip olan lokanta çoğu kişinin uğrak yeri olmaktadır.

4) Şampiyon Kokoreç

Şampiyonu açan kardeşler ilk önceleri 1950 yılında bir büfe tarzıyla ticarete atılmışlardır. 1981 yılına gelindiğinde ise Beyoğlu Balık pazarında ki bugün ki Şampiyon lokantasını hizmete sunmuşlardır. Beşiktaş, Bostancı ve Kızıl toprakta da şubeleri olan lokanta lezzetini kokorecin içinde barındırdığı sosuna borçludur.

5) Erenler Kokoreç

Lokanta İstanbul’da Şehremini’de bulunmaktadır. Klasik usul sevenlerin durağı olan Erenler de kokoreç tandırda pişirilmektedir. Sabah saatlerine kadar lokanta müşterilerine hizmet vermektedir.

6) Profesör Kokoreç

14 yıldan bu yana Gençlik ve Sakarya caddeleri ile Sıhhiye’de Ankara’da hizmet vermektedir. Kokoreç malzemesi özel olarak Mersinden getirilmektedir. Profesör lakap olmaktan çıkmış ve tescilli marka olmuştur.

 

7) Kokoreççi Hilmi

Hakiki kuzu bağırsağından hazırlanan kokoreç Antalya da marka olmayı başarmıştır. Üstelik turistleri de ağırlamaktadır.

8) Yeni Doğan Lokantası

Günlük olarak bizzat işletme sahibi tarafından kesimhaneden alınan kuzu bağırsağından kokoreç hazırlanmaktadır ve kömür ateşinde pişirilmektedir.

9) Mercan Kokoreç

İstanbul’da 3 şubesi bulunan Mercan 22 yıldan beri hizmet vermektedir. Hülya Avşar ve Bülent Ersoy’un da tercih ettiği kokoreççilerden olmaktadır.

10) Akçeşme Kokoreç

Denizli’de bulunan işletme de kokoreç kendi ana malzemesiyle kendi yağında pişirilmektedir ve malzemeye başka hiçbir şey eklenmemektedir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
2
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Efsane Efsane
3
Efsane
Komik Komik
2
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
6
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
6
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
12
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.