Uçak Yolculuğunda Bedenimize Gerçekte Neler Oluyor


Gelişen teknoloji insanoğluna çok farklı alanlarda kolaylıklar sağladı. Başta sağlık olmak üzere teknoloji, ulaşım, eğitim, barınma ve diğer alanlarda gelişim göstermemize yardımcı oldu. Bu alanlardan en çok işe yarayanı belki de ulaşımdır. Uçaklar ile günler belki haftalar süren yolculuklar oldukça kısa zamanlarda tamamlanabilir hale geldi. Peki, uçakla yolculuk vücudumuz için gerçekten uygun mudur? Gelin bu sorunun cevabı hep beraber alalım ve yazımızın sonunda kararı siz verin.

 1. 1 Tat Duyusu Yok olur.


  Uçakla yolculuklar en çok tat duyusunu etkiler ve bu yolculuk esnasında uçak havadayken bu duyu yok olur. Siz tat aldığınızı zannedersiniz ama aslında alamazsınız.

 2. 2 Topukta Biriken Kan


  Özellikle uzun mesafe uçuşlarından sonra gerçekleşen topuk ağrıları hepimiz için acı vericidir bunun nedeni yolculuk boyunca yer çekiminden dolayı kan topuklarda birikmeye başlar.

 3. 3 Susuz Kalırsınız

  susuz-kalmak.gif

  Uçak içindeki oksijeni uçağın motorları sağlamaktadır. Bu bize bir yandan oksijen sağlarken diğer yandan bedenimizdeki suyu emer bu yüzden susuz kalabilirsiniz.

 4. 4 Enfeksiyon


  Enfeksiyon hastalıkları genelde bu tür ortamlarda daha çabuk yayılmaya meyillidir ve yan koltuktaki hastanın sağlık durumundan ne kadar eminsiniz?

 5. 5 Zamanda Yolculuk Başlar


  Aslında uçakla yolculuk yapmak demek zamanda yolculuk yapmak demektir ancak bu o kadar yavaş miktarda gerçekleşir ki bunu hissedemeyiz.

 6. 6 Havada Asılı Kalan Bakteriler


  Bilinenin aksine birçok bakteri yeryüzünde değil de gökyüzünde asılı kalmaktadır yani hastalık kapma ihtimaliniz oldukça fazladır.

 7. 7 Sivilceler


  Daha önceden bahsettiğimiz gibi uçak motorları vücudumuzdaki suyu adeta emer ve bu kuruluk sivilceler için fırsat demektir. Kuru bir cilt sivilce tarlasına dönüşebilir.

 8. 8 Soda İçmekte Fayda Var


  Uzun mesafeli yolculuklarda uçakla seyahat demek bozuk bağırsak demektir. Özellikle iniş ve kalkış sırasında gerçekleşen basınç sonucu bağırsaklar adeta isyan eder. Bu yüzden sade soda içmek faydalı oalcaktır.

 9. 9 Sinirlilik


  Aslında bu biraz farklı bir konu bedenden ziyade ruhi olan bu durumda insan uçakla seyehat sırasında dışarı baktığından kendinin ne kadar küçük olduğu hissedecek. Kimi insanlar bunu muhteşem bulurken kimileri de zayıflık olarak görüp sinirli bir ruh haline bürünmektedirler.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.