Unutkanlık Hangi 9 Hastalığın Habercisi Olabilir. Beyin Sağlığı için Bunları yapın.

Herkes günlük hayatta mutlaka bir şeyleri unutuyordur. Peki ne zaman bir doktora başvurmalıyız? Beynimizi nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz?


Herkes günlük hayatta mutlaka bir şeyleri unutuyordur. Hele ki asansörsüz bir apartmanın 5. katında oturuyorsunuz ve otoparka arabanın yanına geldiğinizde arabanın anahtarını evde unuttuğunuzu düşünsenize. Kabus gibi.  Unutkanlık bazen basit bir normallik bazen de karaciğer, böbrek, kalp hastalıkları ve çok duyduğumuz Alzhemier hastalığının habercisi olabilir.  Peki ne zaman bir doktora başvurmalıyız? Beynimizi nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz?

Unutkanlık yaşamayan kimse yoktur herhalde içimizde. Bazen yanımızdan bir saniye bile ayırmadığımız telefonumuzu , bazen kafamızdayken gözlüğümüzü arayabiliyoruz. En acı tecrübelerden biri de uzun zamandır görüşemediğiniz en samimi arkadaşlarınızdan biriyle karşılaştığınızda o size isminizle hitap edip sarıldığında sizin ona ismiyle hitap edememeniz.

Beynimizde fizyolojik olarak yani normal olarak kabul edilen ” unutmalar ” olabilir. Ama her unutkanlık durumunun altında yatan sebepler bu kadar masum değil hatta ciddi bazı hastalıkların habercisi olabilecek kadar kritik bir durum da olabilir. Unutkanlık durumunun bir hastalıktan mı yoksa basit bir yakınma mı olduğunu iyi analiz etmek gerekir.  Sürekli unutkanlığa sebep olabilecek hastalıklar şunlardır.

1.  Alzheimer 

2. Tiroit bozuklulukları

3. Damar tıkanıklıkları

4. Kalp hastalıkları

5. Karaciğer Hastalıkları

6. B12 vitamini , folik asit bazı vitaminlerin eksiklikleri

7. Parkinson hastalığı

8. Böbrek hastalıkları

9. Genetik bazı hastalıklar

Stres yine sahnede

Hangi hastalığın altında stres belası yatmıyor ki? Unutkanlık sorununun da temelinde yine bu sinsi rahatsızlık yatıyor. İster iş hayatınızda isterse sosyal hayatınızda ortaya çıksın , isterse de bir hastalığın belirtisi olsun unutkanlık tam bir baş belası olabiliyor. Telefon ,bilgisayar , televizyon gibi radyasyon yaydığı bilinen elektronik cihazların unutkanlık sorununa yol açtığı henüz bilimsel olarak kanıtlanamamışsa da  bir etkisinin olduğu  gerçektir. Siz siz olun stresten uzak kalabilmenin yollarını arayın. Herkesin stres atma şekli farklıdır. Spor stres atabilmenin en sağlıklı yoludur. Mümkünse haftada bir kaç gün yüksek tempo ile yürüyün ve müzik dinleyin.

 

Unutkanlık Baş Belası olmaya Başladıysa Erken Teşhis için Geç Kalmayın

Ne zaman bir doktora başvurmalıyız? Günlük rutin faaliyetlerimizi yapmakta zorlanır hale geldiysek, iş yerinde her gün tekrarlanan rutin işleri aksatmaya başladıysak, yakınlarımızın isimlerini unutmaya başladıysak, işimizde önceden gözümüz kapalı olarak atlamadan yaptığımız işleri unutarak pas geçiyorsak,  artık bir hekime başvurma zamanı gelmiştir. Daha fazla beklemeyin. Eğer bu olumsuz durumun altında yatan fizyolojik bir hastalık varsa mutlaka bazı nörolojik değerlendirmelerden geçilmelidir.

Beynimizin Neye İhtiyacı var?

Sağlıklı bir beden ve zihin için sağlıklı bir beyne ihtiyacımız var. Yaşam koşullarından kaynaklı stres,  yanlış beslenme alışkanlıkları , yetersiz uyku beyin fonsyonları için olumsuz şartlardır ve unutkanlık olayını tetikler. Tuzu kısıtlamak, damar sertliğine yol açan gıdalardan kaçınmak, düzenli egzersiz, alkol ve sigaradan uzak durmak, sağlıklı uyku, özellikle B vitamini takviyesi, demir ve magnezyum alımı beynimiz için yapabileceğimiz en olumlu faktörlerdir.

BEYİN GÜCÜNÜ ARTTIRAN VE HAFIZAYI KUVVETLENDİREN GIDALAR
1- BERRY AİLESİ (KIRMIZI VE MOR MEYVELER) :  

Ahududu , böğürtlen, karadut, çilek, yaban mersini ve kızılcık diğer meyvelere kıyasla daha fazla  antioksidan içermektedirler. Berry ailesi meyvelerin içerdiği zengin flavonoller, antosiyaninler ve quercetinden  sayesinde beyin hücreleri hasara  karşı korunurlar.

2- YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER : Tam anlamıyla hafıza koruyucu şövalyeleridir.

Hafıza üzerine doğrudan ve pozitif etkiye sahip olan folik asit bakımında  zengin olan ıspanak, kara lahana, hardal yeşilliği, şalgam yeşilliği, brokoli, roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri mevsiminde ve dengeli tüketmek gerekmektedir .

3-YAĞLI BALIKLAR!

Omega-3, omega-9 yağlarının beyin sağlığı ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur.  Yapılan araştırmalarda, hafıza için , özellikle somon, uskumru, ton balığı, sardalya, ringa balığ  gibi soğuk su balıklarının omega yağ asitlerini daha fazla içerdikleri için yağlı balıklar arasında tüketilmesi önerilen yağlı balık çeşitlerindendir.

4-  KETEN TOHUMU

5- ORGANİK YUMURTA

6-  GÜNDE 3 FİNCANI GEÇMEYEREK HER GÜN KAHVE TÜKETİMİ

7- CEVİZ VE BADEM


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
2
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.