Uzay Meraklıları Ayakta! Beklenen Bir İlk Gerçekleşti


Uzay Meraklıları Ayakta! Beklenen  İlk ”Chang 4” ile Gerçekleşti

Çin 8 Aralık’ta yaptığı girişim ile Ay’ın karanlık yüzeyine adım atmayı başardı. ‘’Chang 4’’ isimli uzay aracı Ay’ın karanlık bölgesinde keşif yaparken bir de tohum ile ipek böceği yumurtalarını bırakacak.

Dünya’nın tek uydusu olan Ay, pek çok gizemli konu ve hikayelere ev sahipliği yapmıştı. Henüz keşfedilene kadar da mistik bir sır özelliğini koruyan Ay için Çin’in gönderdiği uzay keşif aracı, merakımızı gölgede bırakacak yeni araştırmalar yapacak. Hatta bu araştırmaların yanı sıra bir kutu içerisinde 2 hediye bile götürecek.

Chang 4 uzay aracı, Ay yüzeyinde Aitken havzası adı verilen bir yere inişini gerçekleştirdi. Ay’ın yüzeyinde bulunan en büyük, en derin ve en eski krater olması, bu noktanın seçilmesindeki en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Neden Bu kadar Zaman Aldı?

Ay’ın karanlık yüzüne inmek neden bu kadar zaman aldı? Bunun tek bir sebebi var. Radyo sinyallerinin karanlık taraftan iletiminin olmamasından dolayı dünya ile bağlantı kurulamıyordu. Şimdi ise Ay’ın etrafında dönen bir uydu yardımı ile bu bağlantı gerçekleşmiş oldu ve karanlık yüzeye iniş gerçekleşti.

Dönen uydu CNSA’ın Çüeçiao isimli iletişim uydusunu uzaya göndermesiyle gerçekleşti. Dünyadan 455 bin kilometre uzaklığa L2 denilen, ikinci Lagrangian noktasındaki yörüngeye Mayıs ayında yerleştirmeyi başarmıştı. Hatta geçen Kasım ayında da Ay’ın karanlık yüzeyi hakkında yer şekili fotoğraflarını dünyaya aktarmıştı.

Neden Karanlık Yüz?

İnsanlığın her zaman bilinmeyeni arama çabasıyla giriştiği keşiflerden biri de Ay’ın karanlık yüzü idi. Bunun dışında da kendilerince sebepleri elbette ki var. Aitken Havzası denilen alan hakkında çeşitli iddialar mevcut. Bunlardan bir tanesi de, Ay oluşumundan sonra bir çarpma etkisi oluştuğu yönünde. Hatta bu çarpmadan sonra da Ay uydusunun merkezindeki bazı maddelerin de yüzeye çıktığı iddiası var. Oldukça enteresan geliyor olsa da tüm bunlar bir bahane. Çünkü insanların uzaya çıkması, bilinmeyeni öğrenme çabasından süre gelen bahaneler.

Tabi sadece bu düşünülenleri gerçekleştirme çabası yanında bir de insanlığın ileride uzayda yaşamı olabilir mi sorusuna cevap aramak gibi bir düşüncesi bulunuyor. Bu yüzden Ay’a 3 kiloluk bir kutu içerisinde tohum ve ipek böceği yumurtaları gönderiyor.

Ay’a gönderilen kutu içerisinde çiçek ve patates tohumları yer alıyor. Bir çok bilim kurgu filminde konu alınan patateslerden esinlenilerek hem de. Bunun yanında bu kutu içerisinde bir de ipek böceği yumurtaları bulunuyor. Buradaki amaç ise, ipek böceğinin o yumurtalardan çıkıp karbondioksit üretmeleri. Üretilen karbondioksitin, bitkiler tarafından çekilip fotosentez yapılması. Daha sonrasında bitkilerin üreteceği oksijeni ipek böceklerinin tekrar kullanması. İşte bu şekilde ufak bir kutu içerisinde farklı bir sinerjik ortam yaratmışlar. Üstelik içerisine de bir mikro kamera yerleştirmişler. Ve umarım bu kamera görüntülerini dünya ile paylaşırlar. Çünkü yüzyılın en büyük gelişmesi olacak ve eğer gerçekleşirse uzaya yolculuk için ilk adım atılmış olacak.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.