Uzun Yaşamın Sırları

Uzun yaşamanın sırrı nelerdir? Sadece sağlıklı beslenmek ile uzun yaşanır mı? Uzun yaşamak için nelere dikkat etmeliyiz? Japonlar neden dünyanın en uzun yaşayan insanlarına sahipler?


Uzun Yaşamın Sırları

Yaşamı ve yaşamayı seven her insanın hayalinde daha uzun ve sağlıklı nasıl yaşanabilir soruları yer almaktadır. Uzmanlar uzun yaşamanın sırlarını araştırırken özellikle 100 yaş üstü hayatta kalan ve hala 40-50 yaşlardaki bir insan gibi fiziksel görünüşünü stabil tutmayı başaran insanlar üzerinde araştırma yapmaktadır. Uzun yaşamın sırrı sadece dengeli ve sağlıklı beslenmek midir? Yoksa endüstriyel ve çevre şartları içerisinde hapsolmuş ama hala sağlığını koruyabilmiş insanları da bulmak olası mıdır? İşte tüm bu soruların yanıtları yazımızda.

Dünyada uzun yaşayanlara örnek olarak en başta Japonları göstermemiz yanlış olmaz. Japonların nasıl uzun yaşadıkları konusunda çok fikir sahibi olamasak ta yaşayış biçimlerine baktığımızda ve bazı röportajlara odaklandığımızda aslında birkaç fikir edinebileceğimizi görmekteyiz.

Japonların 3 farklı diyeti bulunmaktadır. Bunlardan biri de yeşil çaydır. Japon kültürü içerisinde eski tarihten gelen ve hiç bozulmamış bir alışkanlıktır. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki kardiyovasküler hastalıklar, çeşitli kanser türleri ve diyabete karşı oldukça etkili bir çözüm olmuştur yeşil çay. Diğer yandan 2 diyet olarak deniz yosununu ele alırsak Japonlar günlük olarak 4 ve 6 gram arası yosun tüketirler. Yosunun içerisinde hastalıklara karşı mücadele eden özel bileşikler ile yararlı iyot bulunmaktadır. Özel bileşikler olarak fucoidanların kanser hücrelerinin bölünmesine engel olduğu tespit edilmiştir.

Son olarak ta ülkemizin de 3 tarafının denizlerle kaplı olduğunu düşünürsek ve Japonların da en büyük geçim ve beslenme kaynağı olan balık, Japonların olmazsa olmaz yiyecekleri arasındadır. En azından haftada 1-2 kez 90 gram yağlı balık tüketimi yapılan çalışmalara göre kalp hastalıklarını ve ölüm riskini %36 düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Uzmanların Önerdiği Mucizevi Besinler

Domates, brokoli, kırmızı biber, yaban mersini, havuç, kavun, kızılcık, erik, ananas, yoğurt, enginar, sarımsak, bal kabağı ve böğürtlen gibi ürünler sahip oldukları besleyici içerikleriyle vücut sağlığını ve beyin gelişimini oldukça faydalı olmak üzere etkilemektedir.

Diğer Yaşam Tarzları

Her zaman bildiğimiz üzere yaşımız kaç olursa olsun her gün düzenli spor yapmak, beslenme şeklimize dikkat etmek, uyku düzenimize dikkat etmek, mümkün olduğunca stresten uzak durmak, istikrarlı bir sosyal çevre edinmek ve bunu korumak, insanların sağlıklı olarak hayatta kalabilmelerine ve uzun yaşamalarına etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.