Vertigo Hastalığı Ele Veren En Önemli 4 Belirti


Vertigo hastalığında görülen en önemli 4 belirti. Modern hayatın stresi, çalışma şartlarının zorluğu, üst solunum yolları enfeksiyonları ve rutin yapılan işler gibi pek çok faktöre bağlı olarak gelişen ve günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalığın 4 belirtisi.

 1. 1 Baş Dönmesi


  Vertigo hastalığının bir diğer adı da baş dönmesi olarak bilinir. Çünkü hastalığın en önemli belirtisi, baş dönmesidir. Vertigo hastalığının farklı tipte gelişen türlerine göre değişik belirtiler görülebilir.

  İyi huylu pozisyona bağlı olarak gelişen vertigoda baş dönmesi: Ani kafa hareketi ile ortaya çıkar ve dönme genelde birkaç saniye ile sınırlıdır. Hızlı hareketlerde sonrası birden ayağa kalkınca, birden farklı bir harekete yönelince oluşan baş dönmesidir.

  Ani başlangıçlı vertigo, iç kulak iltihabı gibi bir hastalık sonrası ortaya çıkabilmektedir. Baş dönmesi ve denge bozuklukları ile beraber duyma bozuklukları gibi iç kulak iltihabı belirtileri de eşlik edebilir.

  Meniere hastalığı ile beraber gelişen kronik vertigoda kulak çınlaması, işitme kaybı gibi belirtiler baş dönmesi ile beraber görülebilir.

  Yüksek gürültülü yerlerde baş dönmesi görülmesi, hızlı asansörlerde baş dönmesi gibi sorunlar iç kulak kanallarında açıklık olmasın ile gelişen vertigo baş dönmesinde görülebilmektedir. İşitme kaybı riski olduğu için erken tanısı çok önemli.

  Denge siniri iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan vertigoda baş dönmesi çok şiddetlidir. Sorun genellikle grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası gelişebilmektedir.

 2. 2 Kulak ile İlgili Görülen Belirtiler


  Vertigo'nun denge sistemi olan kulakta oluşmasından ötürü, kulakta görülen belirtiler ayrı bir önem arz eder. Kulak iltihabı ile beraber vertigo gelişebildiği için, kulak çınlaması, işitmede azalma, kulaklarda akıntı gibi kulaklarda görülen belirtiler vertigo hastalığında ortaya çıkabilmektedir.

 3. 3 Vücutta Görülen Belirtiler


  Vücutta uyuşma, karıncalanma hisleri, kol ve bacaklarda oluşan kontrolsüzlükler, yürüme bozuklukları, yürürken tökezleme, mide bulantısı, kusma, halsizlik gibi vücutta genel görülen belirtiler ortaya çıkabilir.

 4. 4 Kafada Görülen Belirtiler


  Gözlerde: çift görme gibi anormal göz hareketleri, gözde odaklanma sorunu, görme kayıpları. 

  Ağızda: Konuşma da güçlük çekmek. 

  Beyinde: Bilinç kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi. 

  Kulakta: İşitme kaybı, kulak ağrısı, kulak akıntısı 

  şeklinde kafada belirtiler görülebilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.