Vertigo Hastalığının Görülmesine Neden Olan 6 Önemli Sebep


Vertigo sebepleri ve nedenlerinden en önemli 6 tanesini bu yazımızda derledik. Eğer vertigo olduğunuzdan emin değilseniz bir önceki yazımız olan vertigo belirtileri yazımızı mutlaka okuyun.

Öncelikle şunu belirtelim, baş dönmesinin yanı sıra bilinç kaybı, göz kararması gibi belirtiler de mevcutsa nörolojik metaboliz sorunlar olabilir. Vertigo hastalığından kaynaklı baş dönmelerinin %90’lık dilimi iç kulaktan kaynaklanıyor.

 1. 1 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları


  Nezle, grip benzeri üst solunum yolları enfesikyinoları sonucu vertigo görülebilir. Takribi ilk 10 günlük süreçte şiddetli baş dönmeleri bazı vakalarda görülebilir. Böylesi durumlarda etken hastalığın iyileşmesi ile beraber sorun da ortadan yavaşça kalkabilecektir.

 2. 2 Migren Atakları ile Gelişen Vertigo


  Migren en yaygın görülen hastalıklarn arasında yer almaktadır. Migren atakları ile beraber baş dönmesi görülebilmektedir. Bu tarz baş dönmelerinde migren ataklarının geçmesi ile beraber baş dönmesi de geçebilecektir.

 3. 3 Ortam Değişimlerinde Baş Dönmesi


  Bazı bireylerin iç kulak kanallarında mevcut olan açıklığa bağlı olarak, tuvaletlerini yaparken fazla ıkındıklarında, çok yüksek sesli ortamlarda uzun süreler kaldıklarında, hızlı inip-yükselen asansörler ile ulaşım sağladıklarında baş dönmesi ile karşılaşabilirler. Ancak böylesi durumlar tehlike arz edebilir çünkü bu grupta yer alan bireylerde işitme kaybı gibi büyük sorunlar olabilir. Bu yüzden bu aktivitelerile beraber baş dönmesi yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda var.

 4. 4 Pozisyon Değişiklikleri ile Görülen Vertigo


  Bazı vertigo türlerinde baş dönmesi ani gelişen pozisyon değişimlerine bağlı olarak görülür. Örneğin uzun süreler bir yerde oturup, biranda ayağa kalktığınızda görülen baş dönmesi gibi. Bu baş dönmelerinde genelde sorun birkaç saniye sürer ve tedavisi çoğu zaman mümkündür. Bu tarz vertigo çok uzun süreler oturarak iş yapan bireylerde oluşabilir.

 5. 5 Meniere Hastalığı ile Vertigo


  Baş dönmesi ile beraber görülen kulaklarda uğultu, çınlama, kulakta dolgunluk gibi basınç hissi, işitme kayıpları gibi belirtiler ile beraber meniere hastalığından şüphe edilebilinir. Erken tanı ile tedavi yaşam kalitesini arttırmak açısından bu hastalıkta önemlidir.

 6. 6 Diğer Sebepler


  Cerrahi operasyonlar, kulak iltihapları, stres, çok uzun süreler aynı pozisyonlarda kalmak, yoğun çalışmak, uzun süreler birşeye odaklanmak, bazı tümörler gibi sebeplere bağlı olarak da vertigo gelişebilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.