Vitamin Eksikliği belirtileri nelerdir?


Vitamin Eksikliği belirtileri nelerdir?

Vitamin eksikliği nasıl anlaşılır? Vitamin eksikliğinde karşılaşacağımız sorunlar ne olur? Vitamin Eksikliği belirtileri nelerdir?

Sağlıklı yaşamak her bireyin hakkıdır. Bunun için uzmanlar her zaman bilinçli ve dengeli beslenmenin ne kadar önemli oluğu üzerinde uzun uzun durur. Çünkü dengeli beslenmek, vücudun ihtiyaç duyduğu her türlü vitamin değerini sağlamak demektir. Her bir vitaminin bedenimizde bir görevi ve bir yararlı etkeni bulunmaktadır.

Vitamin eksikliği sadece kişide görülen anormal değişiklikler oluşturacağı anlamına gelmez. Yani aşırı kaşıntı, anormal kanamalar, oluşan çabuk yaralanmalar ya da yaraların geç iyileşmesi gibi etkenler dışında kişilerin günlük yaşantılarında performans olarak adlandırabileceğim dinç kalma süresi yorgunluk ya da diğer zihinsel faaliyetlerinin çoğunda aksaklıklar yaşayabilirler. Belki bu bahsedilen aksaklıklar gün içerisinde ya da birbirini takip eden günler içerisindeki yüksek aktivite karşılığındaki dinlenme ihtiyacı olabilse de vitamin eksikliğinin tam değil ama ‘’ben geliyorum’’ diye uyarı verebileceği noktalardır.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vitamin eksikliğinden başınıza gelebilecek pek çok etken bulunabilir. Bunu bir diğer bakış açısıyla değerlendirecek olursak, sahip olmanız gereken önemli vitaminlerin faydalarına bakarak eksikliğinde nelerle karşılaşabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Bugün burada ise kişilerin başlarına en çok gelebilecek türdeki problemlerin neler olduğuna ve nelerden ötürü kaynaklanabileceğine biraz ışık tutmaya çalışacağız.

1. Zihinsel Yorgunluklar


İnsanların günlük yaşantılarında oldukça çok karşılaşacakları ve kaçınılmaz bir gerçek olan iş hayatının bol stresli zamanlarında bol bol karşılaşabileceğiniz bir durum. Bu durumun var olması sadece zihinsel becerilerinizin zayıflaması değil, bunun yanında hafıza kayıpları, konsantre olmada güçlük gibi etkenlerle de karşılaşabilirsiniz. İşte bu yüzden B12 vitaminine sarılmalı ve bir nevi bu vitamine aşık olmalısınız. Asla kendinizden ayırmamalı ve hayat arkadaşı olmanız lazım.

2. Uzun Süreli Yorgunluk

Bu durum bazı kişilerde depresyon belirtisi olarak ta algılanabilir. Günlerce bazen bir şey yapmadan yatıyor olmak ya da her gün kendisini halsiz hissetmek gibi belirtilerde uzmanlar B1 vitaminini önerir.

3. Kemik Ağrıları

Kemik ağrılarında genellikle gün içi yapılan fazla aktivite ya da grip, nezle, romatizma gibi ağrılarla başa gelebileceği gibi D vitamini eksikliğinden de ortaya çıkabilir. Hatta diğer bir yandan kemik erimesi gibi ciddi bir problem de durumu izleyebilir.

4. Kas Kaybı

Kas kaybı denilince sadece kolların güçsüzlüğü, ağırlık kaldıramama olarak algılanmamalı. Kişinin denge problemleri varsa bu durum bile E vitamini eksikliğinden ortaya çıkan güçsüzlük ve zayıflık olarak değerlendirilebilir.

5. Saç Problemleri

Saçlarınız zaman geçtikçe yıpranabilir, dökülebilir ya da kepeklenebilir. Bu durum sizin vücut yapınızla, kullandığınız şampuanla ya da H vitamini ile B7 vitamininin eksikliğinden de ortaya çıkabilir.

6. Görmede Yaşanan Problemler

Gözlere iyi gelen en iyi Vitamin tabi ki de A’dır. Gözlerinizin yorgun olması ya da bir süre sonra bulanık görmesi gibi problemler hele ki günümüzde çoğunlukla teknolojik aletleri çok kullanmamızdan kaynaklanabilecek olsa da A vitamini eksikliği ihtimalini de göz önünde bulundurabiliriz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
1
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.