Vücudumuz Hakkında Bilmediğimiz 10 Garip Bilgi


İnsan vücudu o kadar muazzam bir şeydir ki hayret etmemek elde değil. Günümüz bilimi dahi bunu tam olarak çözememiştir. Bizde bu yazımızda daha önce duymadığınıza emin olduğumuz insan vücudu hakkında 10 garip bilgiyi derledik.

 1. 1


  Gözlerde bulunan kaslar bir günde ortalama olarak 100 bin kere çalışmaktadır yani bu demek oluyor ki eğer bu kaslar bacaklarda olsaydı durmadan 70 kilometre yürüyebilirdik

 2. 2


  Ortalama bir insan hayatı boyunca yaklaşık olarak 23.658 litre tükürük üretmektedir. Bunu su olarak düşünürsek bu miktar ile 2 adet olimpik yüzmek havuzu dolmaktadır.

 3. 3

  İnsan burnu hayvan burunlarına oranla daha az hassas olsa da yaklaşık olarak 50 bin farklı kokuyu ayırt edebilme özelliğine sahiptir.

 4. 4


  İnsan gözü bir şahin kadar hassas değildir belki ama yine de oldukça etkileyicidir. Eğer dünya düz olsa ve her yer karanlıkken diğer ucunda bir ateş yansa insan gözü bunu fark edebilecek kapasitededir.

 5. 5

  İnsan hücrelerinin %90’nı aslında başka canlılarda bulunur ve bu canlıların çoğu mantarlar ve bakterilerdir.

 6. 6


  İnsan kasları tahmin edilenden çok daha güçlüdür ancak kasların zarar görmemesi adına beyin bir sınırlandırma koymaktadır. Eğer beyin bu sınırı kaldırsaydık aşırı adrenalin sonucu bir aracı kaldırabilirdik.

 7. 7

  Eskiden insanlar henüz avlanırken avlarını yorulup ölene kadar takip ederlerdi, yani insanoğlu aslında canlılar içindeki en uzun mesafe koşucularıydı.

 8. 8


  Tıpkı ateş böcekleri, bazı denizanası türleri ve bitkiler gibi insanlarda geceleri parlamaktadırlar. Bu parlaklık çok zayıf olduğu için gözlerimiz bunu algılayamamaktadır.

 9. 9

  Şöyle bir şey düşünün insan beyninin aynısı olarak bir işlemci tasarlanmıştır. Bu işlemci saniyede 38 katrilyon işlem yapabilirdir. Bir karşılaştıma yapalım. Günümüzde dünyanın en gelişmiş bilgisayarı olarak gösterilen Blue Gene tüm teknolojisine rağmen insan beyninin sadece %0,002’lik dilimini gerçekleştirebilmektedir.

 10. 10

  Son olarak beynimizin sadece %10’luk kısmını kullandığımız yönündeki dedikodulara inanmayın. Bitkisel hayattaki biri bile bundan fazlasını kullanmaktadır ve biz sadece bunun farkında değiliz. Bilindiği gibi 2014 yılında vizyona giren Lucy filminde de bu işlendi. Filmi izleyip ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.