Vulvovajinit Vajinal Akıntı Nedir?


Vulvovajinit Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal akıntı nedir? Vulvovajinit, vajinal akıntının hangi çeşididir? Nedenleri nedir? Kadınların hangi zamanlarında daha çok görülür? Önlem ya da çözüm önerileri bulunur mu? Ciddi bir problem midir? Hangi durumlarda ciddi problem olabilir?

Vajinit Nedir?

Vajina kaynaklı bir iltihap veya enfeksiyondur. Vajinit konusunda yapılan araştırmalarda, vajinal kaşıntı, vajinal akıntı ve ağrılı cinsel ilişki bulgularına rastlanmıştır. Ve yine yapılan araştırmalarda, %90 oranında ergenlik çağındaki kadınlarda görüldüğü belirlenmiştir. Olgunlar üzerinde ise %30’luk alanda iki veya daha fazla enfeksiyon birlikte görülmüştür.

Vajinal akıntı, normalde endişelenecek bir durum değildir. Normal zamanda da vajina kısmının nemli kalmasını sağlamak amacıyla salgılanmaktadır. Hatta cinsel uyarım, yumurtlama ve hamilelik dönemlerinde de doğal olarak salgı artması görülebilir. Yani her akıntı arkasında bir hastalık getireceğini belirtmez. Yalnızca bazı doğal olmayan durumlarda şüphelenilmesi gerekebilir. Normalde vajinal akıntı, yumurta beyazını andıran salgıdır. Ancak bu salgı artmasının yanında kıvamında değişiklik ve renginde farklılık gözlemleniyorsa bir de üstüne kötü koku ve yanma gibi tepkiler veriyorsa, bu belirtiler normalden fazla yani 2-3 günlük süreyi de aşıyorsa arkasında bir problem düşünmek için yeterli kanıttır.

Nedenleri Ne Olabilir?

En başta aklınıza gelebilecek neden, temizliktir. Daha sonrasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Bu 2 madde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bunun yanında sayılabilecek diğer etkenler, mantarlar, virüsler, bazı bakteriler, banyo köpüğü ve kimyasallar, antibiyotik, menopozdur.

Önlemek İçin Neler Önerilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere en dikkat edilmesi gereken nokta ilk başta hijyendir. Genital bölgenin hijyenine her zaman özen göstermelisiniz. Bunun yanında kullandığınız ürünlere de dikkat etmek gerekir. Ayrıca tuvalet ihtiyacında da genital bölgenin temizliğine karşı özenli olmak gerekir. Bir de bu konuda asla ortak malzeme kullanmayın. Başkalarıyla ortak tuvalet malzemesi kullanmak sağlıklı olmayacaktır. İkinci en önemli dikkat ise cinsel ilişkilerdir. Cinsel ilişkide prezervatif kullanmak olası riskleri azaltacaktır. Bunların yanı sıra günlük dikkat etmeniz gereken önceliklerinizden bir tanesi de Vajina bölgesi için havadar kıyafet giymek. Yani hava alabilecek , çok sıkmayacak ve emici çamaşırlar giymeniz. Her gün düzenli değiştirmeniz.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.