Whatsapp’ta bu tuzağa düşmeyin! Bunu yapmazsanız tüm sohbetleriniz silinecek!


Whatsapp’ta bu tuzağa düşmeyin! Bunu yapmazsanız tüm sohbetleriniz silinecek!

Yeni anlaşmanın kullanıcılara etkisi ne olacak? Hangi şartlarda whatsapp kullanıcıların verilerini silecek? Geçmişe dönük veri kaydının silinmemesi için neler yapılabilir?  Hangi tarihe kadar bu durum geçerli?

Whatsapp’ın Google ile yaptığı anlaşma içeriğine göre medya yedeklemeleriniz bundan böyle Google drive kotasından düşmeyecek. 12 Kasımda devreye girecek bu özellik pek çok whatsapp kullanıcısı tarafından bilinmiyor. Ayrıca verilen bu tarihten 1 ay sonrası için de whatsapp, uyarıları dikkate almayan kullanıcıların whatsapp verilerini silecek.

Tuzak Değil, Verilen Uyarı Ne?

Bildiğiniz üzere whatsapp belli süre aralıklarında kullanıcıların mesaj geçmişleri ile medya dosyalarını Google drive haznesine kaydediyor. Bu durum kullanıcıların verdikleri izinler doğrultusunda ilerliyor. Ancak verilen son karara göre 1 yıldan uzun bir süredir yükleme yapmayan kişiler için geçmişe dönük verilerin silinmesi adına anlaştı.

Uzmanların Önerileri Ne Yönde?

İOS kullanıcıları, yedeklerini iCloud üzerinden yaparlarsa bu karardan etkilenmeyecekler. Daha çok Android kullanıcılarını etkileyen bu olayda, Google Drive üzerine 1 yıldan fazla bir süredir otomatik olarak yükleme yapmayan kişilerin verileri silinecek. 12 Kasım tarihinden önce en az bir kere otomatik ya da elle yükleme yapılmalıdır. Eğer bu süre içerisinde bunu gerçekleştirmezlerse veriler bir daha geri alınmamak üzere silinecektir.

Whatsapp içerik deponuz eğer telefon belleğinde kayıtlı ise, bu kayıtlara zarar gelmeyecek. Dünyaca ün salmış Kaspersky Lab Uzmanları, Whatsapp’ın sunduğu uçtan uca şifreleme hizmetinde önemli bir noktaya dikkat çekti. Whatsapp uygulamasını bir kere bile telefonundan silen kişiler için, ister Drive olsun ister başka bir yer olsun, artık sunulan bu şifreleme hizmetinden faydalanamayacaklar.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Whatsapp içinde bulunan sohbetleriniz, yalnızca grup ya da yazılı olduğu kişiler tarafından görülür. Ancak bu yazışmalar Google üzerine yedeklenirse ve telefonunuzdan silinirse, artık 3. Kişilerin de görme ihtimali bulunur. Whatsapp bu konuda herhangi bir güvenlik sunmamakta ve bunu kullanıcılarına da açıkça belirtmektedir. Çünkü Google drive üzerindeki veriler herkese açık bir şekilde ve herkesin ulaşabileceği bir şekildedir. Bu yüzden bu konu gizliliğe karşı tehdit oluşturabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.