Yapay Zeka Gerçek Hayata Dokunursa Ne Olur?


Yapay Zeka Gerçek Hayata Dokunursa Ne Olur?

Yapay Zeka çağımızın hızlı seviye atlamasına sebep olan, olağan üstü teknolojilerden bir tanesi. Ancak bu teknolojilerin sınırını aşması ve gerçekliğimizi hayal gücüne çevirmesini nasıl karşılarsınız?

Yapay Zeka yani YZ ortaya çıktığından bu yana pek çok teknoloji devi tarafından hızlı bir şekilde geliştirilmeye çalışılıyor. Robotlar, telefon piyasası dışında artık gerçeği taklit etme noktasına kadar geldi. Hatta geçtiğimiz Ekim ayında Nvidia YZ’nin geliştirdiği bir yapay zeka ürünü ile sahte videoların nasıl gerçeğinden ayırt edilemeyecek bir hal aldığına rahatlıkla şahit olabileceğiz.

Nvidia, gerçek bir objeler kümesini isteğe göre değiştirerek gerçek gibi yansıtabilecek bir YZ üretti. Bu teknoloji içerisinde bildiğiniz bir video karesini yaz ise kışa ya da tercih edebileceğiniz her bir farklı hale çevirebilme yeteneği bulunuyor. Birbirine yakın benzerlikte bulunan hayvanları değiştirebilme insan figürlerini bile farklılaştırma yetisine sahip.

Mevcut YZ teknolojisi çok bilgi donanımının yorumlanması ile oluşuyor olmasına rağmen bu gerçekçi görüntüleri yapaya çeviren teknolojinin farkı diğerlerine göre daha az bilgi birikimiyle tüm bunları yapıyor olmasıdır.

GAN Algoritması Nedir?

Yazılım içerisinde farklı tür yetenek çıkarma işi tabi ki de algoritmaların eseridir. Her bir yazılımı düz bir şekilde çalıştırırsanız insanda olduğu gibi düz mantık bir işleyiş gösterir. Ancak yine insanda olan bir özellik olan eleştiselliği robotlara aktaracak olursanız bunu farklı yorumlayacaktır.

GAN algoritmasında da diğer ismi ile üretici karşıtlık anlamına gelen bu durumda ağlardan bir kısmı düz mantık ile video üretirken diğer bir kısmı ise ilk ağın ürettiğini eleştiriyor.

Yazılım içerisinde üretim yapabilmek için pek çok arka plan bilgisine ihtiyaç duyulur. Buna da bir nevi etiketlenmiş veri ismini verebiliriz. Atıyorum sisteme bir kamera açısının yaz görüntüsünü verdiniz ve bunu farklı bir şekilde yorumlamasını istediniz. Burada YZ bu fotoğrafta bulunan cadde sokak ya da ev gibi hangi nesne varsa, bu nesnelerin birden fazla fotoğrafını baz alarak yorumlama ihtiyacı duyacaktır. Ancak fark şu ki Nvidia araştırmacıları sayesinde geliştirilen görüntü tercüme sisteminde az önce bahsettiğimiz arka plan bilgisine ihtiyaç duymadan bunu yorumlayabiliyor olmasıdır. Yani daha görmeden tıpkı insanda olduğu gibi hayal gücüne benzer bir güç ile bunu yorumlayabiliyor.

Gerçek Mi Yalan Mı?

Her teknoloji, sizin çektiğiniz noktaya göre şekil alacaktır. Yani bunu iyiye kullanırsanız iyi, kötüye kullanırsanız da kötü sonuç verecektir. Gerçeğe ihtiyaç duyulan videolar arasında bu teknolojiyi kullanacak olursanız insanları aldatıcı sonuçlarla karşı karşıya gelirsiniz. Ancak diğer bir YZ ürününü geliştirici bir noktada kullanırsanız da insanlığa yararlı işler yaparsınız.

Henüz geliştirme aşamasında ve sonuçları konusunda iç kimse bir yorum yapamıyor. Ve şu an sınırlı kullanım alanlarına sahip bu teknoloji, genel bazda toplumu nasıl etkileyeceği konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Ancak belli ki hayal dünyasının üstünde işler başaracağı kesin.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.