Yapay Zeka Nedir ve İnsanlık İçin Bir Tehdit Midir?


Yapay Zeka Nedir ve İnsanlık İçin Bir Tehdit Midir?

Yapay zeka nedir? Kullanım alanları nelerdir? Yapay zekanın kullanılması bizler için bir tehdit unsuru mudur? Yapay zeka neye benzer ve hangi amaçla üretilir? Bu teknoloji nereye doğru gidiyor?

Dünya her yüzyılda biraz daha kendine bir şeyler eklemeye devam ederken sanayi devrimi sonunda makineleşmeyi icat etmiş ve bunun önünü açmıştır. O zamanlarda insanlar bu yeni gelişmelerin faydalarını okuduklarında ve duyduklarında hep bir ağızdan aynı soru çıkar olmuş. ‘’Ya işimizi elimizden alırsa’’. Sonra devir gelmiş geçmiş. Şimdiki yüzyılda ise özellikle 90’ların sonunda oldukça hızlı gelişim göstermiş olan teknolojik gelişmeler 2020 yılına yaklaştığımız zamanda iyice günlük hayata adapte olmaya başlamıştır. Peki yine kafalarda aynı soruya işaret eden yapay zeka aslında nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka denilen olay makineleşmiş aletlerin belirli yazılımlar yüklenmiş hali ile zekanın yarı yarıya yerini alacağı bir gelişmedir. Şuan bu yazıyı okuduğunuz telefon, tablet ya da bilgisayarlar bile aslında şuan üzerinde konuştuğumuz teknolojinin alt yapısını oluşturmaktadır.

Yapay Zekanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Başlarda siri olarak karşımıza çıkan, insan gibi konuşan ve insanın sorduğu sorulara cevaplar bulup söyleyen bir teknoloji olan yapay zeka, bu alan başta olmak üzere günlük hayatta karşılaşabileceğimiz her noktada, iş yerimizde hatta evimizde bile kullanıma açık hale gelecektir.

Eskiden televizyonlarda gördüğümüz ya da internette örneklerine rastladığımız robot profilleri artık günümüz teknolojisinde karşılaşmayacağımız cinsten. Artık tam bir insan görünümüne sahip, insan gibi konuşabilen, mimikleri bile neredeyse insandan farksız robotlar üretilmeye ve piyasa edilmeye başlandı. Bu görünüşe sahip robotlar artık sizin günlük hayatta arkadaşınız olabilir ve bir sekreter gibi yoğun ve yorucu hayatınıza eşlik edebilir.

Yapay Zeka Bir Tehdit Mi? Yoksa Avantaj Mı?

Nobel ödüllerinin ilk ne zaman ve kim tarafından çıktığını biliyor musunuz? Tabi ki Alfred Nobel. Bu mucit, dinamiti insanların faydası için buldu. Kolaylıkla tünel, köprü ve yol yapabilsin diye. Ancak dünya bu buluşu savaş malzemesi olarak kullandı. Aynı şekilde ilk televizyon çıktığında dünyanın öteki ucundan haberler alınabilsin, insanlar bilgilensin diye ancak boş programlara itaat edilir olundu. İnternet gelişti. İnsanlar uzak yerlerden birbirleri ile sohbet edebilsin diye. Ama bu sefer de insanları yakınlaştırmak yerine daha çok uzaklaştırdı.

Yapay zeka da bu yüzden kişilerin kullanımına göre fayda ya da zarar içerir. Bunun endişesini yapmak yerine kendi yararımıza nasıl kullanabiliriz, bunu keşfetmemiz gerekiyor.

Bu Teknoloji Nereye Doğru Gidiyor?

Adı üstünde teknoloji. Her geçen gün hatta neredeyse her geçen saat ve dakika içerisinde yeni şeyler keşfediliyor ve üretiliyor. Bir yandan insanlık yararı için çalışmalar yapılırken, bir yandan savaş teknolojileri için hazırlıklar yapılıyor. Sadece şunu bilmeliyiz ki, artık insanların günlük hayatta yaptıkları rutin işlerin yerini robotlar alırken, robotların yapamadığı fikir ve akıl teknolojilerini yine insanlar üstlenecek. İşte bu yüzden yeni gelecekte bizler de yerimizi şimdiden almak için adım atmaya başlamalıyız.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.