Yaşamınızı Sorgulatacak Nvidia Yapay Zeka Teknolojisi


Yaşamınızı Sorgulatacak Nvidia Yapay Zeka Teknolojisi

Nvidia, yapay zeka geliştirme öncüsü olacak gerçekten yaşamınızı sorgulatacak yeniliklere ışık açıyor. Bugün gelinen noktada gerçeğinden dahi ayırt etmekte güçlük çekebileceğiniz yapay yüzler üretti.

Nvidia, daha öncesinde de resim ve videolar üzerinde insanlığı hayrete düşürecek yeniliklere imza atmıştı. Hatta bununla ilgili yapılan haberlerde gerçeklik ile sanallık kavramlarını fark edemeyeceğiniz bir platform üzerine taşımayı başarmış ve akıllarda yeni şüpheler uyandırmaya ışık tutmuştu.

Yapay zekanın bugün gelinen noktasında bize gösterilen kısmı sadece robot teknolojisi olsa da aslında endüstri 4.0 kavramında çok farklı bir boyuta geçiyor olduğumuzu fark eden kişi sayısı oldukça az. Daha öncelerinde sanayi devrimi arasında yaşanan araf düşünceler bir yana bugün karşılaştıklarımız hakkında tahmin yürütmek bir kenara bu gelişmeleri hayatımıza adapte etmek ayrı bir problem teşkil etmektedir.

Nvidia ve Yapay Zeka ile Oluşturulan Yapay Yüzler

Yapay zeka, başlı başına ansiklopedilere sığmayacak büyüklükte işlenebilecek bir konudur. Çünkü sadece program yazar gibi ürettiğiniz makineler değil, bunların bir de kendi içerisinde öğrenme gibi oluşumları hayal edemeyeceğiniz boyutlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Daha düne kadar fotoğraf ve videoların karmaşasını kavrayamamışken şimdi ise yapay yüzler ile karşı karşıyayız. Evet, belki bu durum oyun piyasasında son 3 yılda gelinen noktayı 6 aylık performansa indirecek olsa da kötü amaçlar için kullanılan bir yapay zekanın insanlığa faydadan çok zarar getireceğini de düşünürsek gizli savaşların oluşturabileceği zararlar hayal edilemez boyutlara çıkacaktır.

Nvidia, Yapay zeka içeriğinde bu gelişimleri GAN teknolojisi ile başarmıştır. Bu teknoloji bir yandan üretirken diğer yandan eleştirisel bir şekilde sorgulama yaparak ve diğer programlamalara göre daha az bilgi içeriği ile bunları gerçekleştirebilmektedir. Aynı teknoloji içerisinde nöral ağ gücü dediğimiz bir sistemle fotoğraflarda da gördüğünüz yüzleri üretti ve çok dikkatli incelenmediği sürece çok ta fark edilemeyecek mükemmellikte başarılara imza attı.

Yapay zekanın öğrenim gücünü AlphaZero, satranç robotu üzerinden de oldukça iyi kavrayabilirsiniz. Yüzyılların satranç bilgisine sahip insanları ya da daha öncesinden geliştirilmiş olan satranç programlarını hiçe sayarak ve bunu sadece 4 saat içerisinde gerçekleştirerek yapay zeka dünyasının öğrenme üzerindeki gücünü keşfedebilirsiniz.

Yapay Zekanın Geleceği

Biliyorsunuz ki evrende var olan her şey matematik üzerine kuruludur. Her nesnede bir oran ve orantı bulunmakta ve evrende bir izdüşümü vardır. Aynı şekilde insan yüzünde de bu kanunlar geçerlidir. Aslında yapay zekanın da işleme koyduğu kısmı burasıdır.

Aslında bu gerçekleşen olaylar yabancı değildir. Son model telefonlarda bulunan yüz tarayıcı sistemler de benzer şekilde çalışmaktadır. Sadece bizlere bu durum daha yüzeysel olarak anlatıldığı için çok ta fark edilmiyor olsa da burada kullanılan matematik, bugün yapay yüz geliştirmede kullanılmaktadır. Tabi bunun yanında benzer binlerce örneği ele alıp kendi içerisinde öğrenme eleştirisel gücünü de kullanmasıyla oluşturulmuş eserdir.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.