Yastık Altı Altınlar Nasıl Değerlendirilebilir 2019?


Yastık Altı Altınlar Nasıl Değerlendirilebilir 2019?

Yastık altı altın tabiri nedir? Yastık altı altınlar nasıl değerlendirilir? Kenarda duran altın nasıl ekonomiye kazandırılır? Ekonominin canlanması için nasıl bir yol izlenebilir? Altın hesabı açmak için hangi bankalar tercih edilmelidir?

İnsanlar gerek gelecekleri için gerekse yatırım amacı için döviz ve altın alırlar. Bu yapılan çeviriler ise genellikle kişinin elinin altında bulunur. Herhangi bir bankaya dahil olmadan sıcak para niteliğinde cepte durması eski bir gelenektir. Yakın zamanda insanların bankalarla olan ilişkileriyle birlikte ekonominin canlı tutulmasına yönelik bu yatırımların banka güvencesi altına alınması adına çalışmalar yapılmaktadır.

Yastık Altı Altınlar

Kişilerin herhangi bir bankaya bağlı olmaksızın elinin altında bulunan döviz niteliğindeki altınların genel tabiri olan yastık altı altınları Eylül 2018 yılı itibariyle devlet destekli olacak şekilde ekonomiye can vermesi için teşvik edilmektedir. Çünkü finansal sistem dışında kalan kaynak ekonominin dalgalanmalar sonucu sarsılmasına bir miktar etkisi oluyor. Daha çok bu amaçla hedeflenen yastık altı altınların ekonomiye kazandırılma çabası daha da artmaktadır.

Ziraat Bankasının 81 ilde bulunan şubeleri yardımıyla biraz da devletin desteği sayesinde altınların ekonomiye kavuşturulması amacıyla talep ve toplama işlemleri yapılmakta. Birinci etap 10-14 Eylül tarihleri arasında başlatılmıştı. Hali hazırda etap olarak devamı için bir program var mı bilinmez ama araştırılabilir. Altın tahvilleri Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla ve altına dayalı kira sertifikaları ise Ziraat Katılım şubeleri ve ziraat bankası ile gerçekleşebilecek.

Senetler, 2 yıl (728 gün) vadeli olacak şekilde yatırımcılara 6 ayda bir altın fiyatına endeksli olarak %1.20, yani yılda %2.40’lık getiri sağlayacak. Bu getiriler de hesaplara Türk Lirası cinsinden yatırılacak.

Hangi Altınlar Kabul Edilecek ve Hangi Altınlar Kabul Edilmeyecek?

Darphane altınları, 22 ve 24 ayar Cumhuriyet altınları, ziynet ve sikke altınlar, 22 ayar bilezik, külçe altınlar ve kolye gibi takılar kabul edilecektir.

Reşat altınlar ile takılar kabul edilmeyecek.

Altın Hesabı Açmak İçin Hangi Bankalar Tercih Edilmelidir?

Altın hesabı açmak için herkesin bileceği üzere en çok kar getiren ve en az masrafı olan kriterlere uyabilecek olan bankalarla iş yapmak her zaman için avantajlı olacaktır. Kısacası;

  • Altın işlemleri yaparken (alış ve satış) fiyat farkının olabildiğince az olması
  • Altın hesabındaki hesap işletim ücretinin hiç bulunmaması ya da olabildiğince az olması
  • Faiz getirisi ya da katkı payı sunan bankalar

Bu genel 3 tane kriterin sunduğu avantaj sizlerin de yararına olacaktır.

Altın hesabı için en çok tercih edilen bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Bunun yanında Garanti Bankasında işçilik ücreti, gramaj sorunları ve eski zamanlı altınların sorun çıkarmaması bakımından avantajlı sayılabilir. Kuveyt Türk Bankasında ise hesabınızdaki altının külçe olması önemsizdir. Yine külçe olarak çekebilirsiniz. Ayrıca altının kurunu da kendiniz belirleyebildiğiniz için otomatik talimatlarla TL’ye çevirme imkanınız bulunmaktadır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.