Youtuber Dediğin İşte Tam da Böyle Olur : Yunus Emre POLAT

Fakat 27 yaşındaki Yunus Emre Polat, bu alandaki tabuları yıkarak engelli bireylerin sosyal yaşamda kopmadan içerisinde yer aldığı topluma ne şekilde entegre olabileceğini herkese gösteriyor.


Engellilerin Sosyal Medyadaki Sesi: Türkiye’nin İlk Görme Engelli Youtuber’ı Yunus Emre Polat

 yunus-emre-polat

Sosyal medya kullanımı özellikle son dönemlerde daha öncesinde olmadığı kadar ciddi bir şekilde artış gösteriyor olsa da engelli bireyler çeşitli sebeplerden ötürü bu dünyanın içerisinde istediği gibi yer alamamaktan şikayetli olabiliyor. Özellikle Youtube gibi bir platformda gelecek tepkilerden çekinen veya kaliteli içerikler üretemeyeceğini düşünen pek çok engelli birey, ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar bu alanda yer almıyorlardı. Fakat 27 yaşındaki Yunus Emre Polat, bu alandaki tabuları yıkarak engelli bireylerin sosyal yaşamda kopmadan içerisinde yer aldığı topluma ne şekilde entegre olabileceğini herkese gösteriyor.

 

Sosyal Deneyler ile Adını Duyurdu

 

İnsanların onun adını bu denli duymalarındaki en büyük etkenlerden bir tanesi hiç şüphesiz ki Tarihi Yarımada, Sultanahmet Meydanı ve Taksim Meydanı gibi birbirinden farklı noktalarda yapmakta olduğu sosyal deneyler oldu. Üzerindeki tişörtte yazan İngilizce ve Türkçe “sarıl bana”nın yanı sıra “görme engelli bir birey size aşık olsa ne düşünürsünüz?” sorusu ile de halkın nabzını tutmayı da başarmış oluyor.

 

Kendine Güveni Olan Bir Gezgin

 

15 yaşına kadar görmesi konusunda herhangi bir sorunu olmasa da 15 yaşında görme yetisi kaybetmiş olan Polat; gerek Avrupa Birliği projeleri gerekse Erasmus kapsamında toplam 28 ülkeyi gezdi. Bu gezileri sırasında ise görme engelli olmasını kendine karşı bir dezavantaj olarak görmemeyi seçti.

 

Engelliler Toplumda Var Olmalı

 

Genel kanıyı yıkmak adına çalışmalarına hız kesmede devam etmekte olan Polat, Youtube içerisinde yer aldığı ilk günden bu yana amacını gerçekleştirmek için oldukça farklı çalışmalar yaparak gerek yerli gerekse yabancı oldukça geniş bir kitleye de ulaşmış oldu. Almakta olduğu güzel sonuçlar ile beraber yalnızca engelli bireylere ulaşmak ile kalmıyor, bununla beraber de onlara gerek motivasyon gerekse moral sağlıyor.

 

Görme Engelliler de Birer Bireydir

 

Yunus Emre Polat’ın en fazla üzerinde durduğu konulardan bir tanesi onlara âmâ diye hitap edilmemesi. Çünkü engelli de olsalar bu kişiler birer bireydir. Onların kusurlu olduklarını düşünmek ve düşündürmek bireylere faydadan çok zarar verecektir. Bunun yerine kişilere isimleri ile hitap edilmeli ve hayatlarını yaşamasına izin verilmelidir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Hoş Değil Hoş Değil
0
Hoş Değil
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Efsane Efsane
0
Efsane
Komik Komik
0
Komik
Yaratıcı Yaratıcı
0
Yaratıcı
Inanılmaz Inanılmaz
0
Inanılmaz
Sevdim Sevdim
0
Sevdim

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

İçeriğinizin Tarzını Seçin
Kişisel Test
Kişiliği hakkında ortaya bir şeyler çıkarmalı sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar verme ya da görüş belirleme/oy verme
Makale
Bilgili olduğunuz bir konuyu hikayeleştirin içerik tarzı
Liste
Klasik liste oluşturmalı içerik tarzı
Oylanabilir Liste
Liste içerik tarzı fakat okuyucular Listelere yorum yapabilir ve oylayabilir.